31.08.2014

BAJA POLAND: HOŁOWCZYC TRIUMFUJE PO RAZ CZWARTY

31.08.2014
 

Krzysztof Hołowczyc (Mini All4Racing) odniósł czwarte zwycięstwo w Baja Poland. Hołowczyc i jego nowy pilot Xavier Panseri wygrali trzy z czterech odcinków specjalnych rajdu. Drugie miejsce wywalczyli Adam Małysz i Rafał Marton (Toyota Hilux Overdrive), a trzecie Martin Kaczmarski i Tapio Suominen (Mini All4Racing). Ostatni odcinek tj. drugi przejazd próby Dobra (niespełna 73 km) został odwołany z powodu niebezpiecznych warunków spowodowanych obfitymi opadami deszczu. Zawodów nie ukończyli m.in. Władimir Wasiliew (Mini All4Racing) oraz Nasser Al-Attiyah (Toyota Hilux Overdrive) zajmujący dwa pierwsze miejsca w klasyfikacji Pucharu Świata FIA.
 

Tegoroczna edycja Baja Poland była ósmą rundą Pucharu Świata FIA w Rajdach Terenowych oraz czwartą odsłoną Pucharu Świata FIM. Pierwotnie zawody miały się składać z pięciu odcinków specjalnych o łącznej długości ponad 530 km. Ostatecznie nie udało się rozegrać finałowej próby zlokalizowanej w Gminie Dobra.
 

Piątkowy prolog rozgrywany w sąsiedztwie Rally Fan Parku w Szczecinie zapisał na swoje konto aktualny wicelider punktacji Pucharu Świata, Nasser-Al-Attiyah (Toyota Hilux Overdrive), który na 8-kilometrowym odcinku aż o 17 sekund wyprzedził Krzysztofa Hołowczyca. Jednak gdy impreza przeniosła się na Poligon Drawski, do głosu doszedł popularny Hołek, który wygrał oba przejazdy liczącej aż 188 km próby.
 

Na trzecim oesie Al-Attiyah uszkodził zawieszenie w swojej Toyocie i wycofał się z zawodów. Po sobotnim etapie cztery czołowe miejsca zajmowali polscy zawodnicy – kolejno: Hołowczyc, Małysz, Kaczmarski i Dąbrowski.
 

Niedzielny etap przywitał załogi kapryśną pogodą. Od rana w Szczecinie padał deszcz przez co trasa próby wytyczonej w Gminie Dobra była niezwykle śliska. Czołowa czwórka dojechała do mety oesu na tych samych pozycjach, zaś wydarzeniem dnia był wypadek liderów klasyfikacji Pucharu Świata FIA, Władimira Wasiliewa i Konstantina Żiłcowa (Mini All4Racing). Rosyjski duet nie osiągnął mety 73-kilometrowej próby, co oznacza, że wyniki Baja Poland nie mają wpływu na układ w czołówce punktacji Pucharu Świata.
 

Wśród motocyklistów pewne zwycięstwo odniósł Adrien Mare z Monako (Yamaha YZ 450), który o ponad 3 minuty wyprzedził Kubę Przygońskiego jadącego motocyklem KTM EXC. Trzeci w klasyfikacji Pucharu Świata FIM Kamil Wróblewski (Yamaha Raptor) był jednocześnie najszybszym kierowcą quadów.
 

Wypowiedzi po Baja Poland 2014:

Krzysztof Hołowczyc / Xavier Panseri (Mini All4Racing):
- Myślę, że widmo odwołania drugiego przejazdu dzisiejszego odcinka było realne i dobrze, że organizatorzy mieli świadomość tego, jak trudne i zdradzieckie warunki panowały na trasie. W wielu momentach nie mieliśmy kontroli nad samochodem mimo bardzo niskiej prędkości. Wielu zawodników przy bardzo niskich prędkościach lądowało w rowach czy spadało ze skarp, a chyba nie o to chodzi w tym sporcie. Myślę, że FIA powinna się zastanowić nad kwestią opon na takie rajdy. Nie da się przejechać takiego rajdu na jednym rodzaju ogumienia. Przy tej mocy, jaką mają dzisiejsze samochody opona ma niesamowite znaczenie. Dla mnie ten dzisiejszy odcinek był bardzo trudny. Ukończyłem go, bo tam gdzie sytuacja tego wymagała jechałem strasznie wolno, ale przez to nie było mowy o radości z jazdy. Nasser chyba nie wytrzymał tego rajdu psychicznie. Po pierwszym odcinku specjalnym był święcie przekonany, że będzie nam odjeżdżał. I nagle po pierwszym Drawsku był za mną i miał już świadomość, że trzeba przyspieszyć.
 

Adam Małysz / Rafał Marton (Toyota Hilux Overdrive):
- Rajd był bardzo trudny, ale z drugiej strony bardzo udany, bowiem udało się go ukończyć na drugim miejscu. Najtrudniejszy w rajdzie był ostatni odcinek, ponieważ był bardzo śliski. Nie mieliśmy wówczas żadnej przyjemności z jazdy. Myślę, że decyzja o odwołaniu drugiego przejazdu odcinka Dobra była właściwa.
 

Martin Kaczmarski / Tapio Suominen (Mini All4Racing):
- Każdy rajd jest bardzo ciężki i każdy wymaga czegoś innego od kierowcy. Ten z pewnością nauczył mnie pokory. Nauczył mnie tego, że jak popada deszcz, to robi się niesamowicie ślisko. Dziś było tak zdradziecko, że kilka razy zwiedziliśmy teren poza trasą. Jestem bardzo zadowolony z wyniku i z tego, że mogłem zrobić kilkaset kilometrów, dzięki którym jestem coraz lepszym kierowcą.
 

Marek Dąbrowski / Jacek Czachor (Toyota Hilux Overdrive):
- Największym wydarzeniem była awaria dyferencjału i to że straciliśmy przez do dużo czasu. Przez to nie mogłem walczyć o podium. To były bardzo trudne zawody. To jest jeden z najtrudniejszych rajdów typu Baja.
 

Tadeusz Błażusiak / Edouard Boulanger (Toyota Hilux Overdrive):
Mieliśmy niesamowitą frajdę z jazdy. Uśmiech z twarzy w ogóle mi nie schodził. Nie miałem żadnych założeń przed tym rajdem. Celem było zdobywanie doświadczenia. Jestem bardzo zadowolony ze swojego tempa. W przyszłym tygodniu wracam na motocykl. Z przyjemnością chciałbym wystartować w przyszłorocznej edycji Baja Poland.
 

Kuba Przygoński (KTM EXC):
- Rajd Baja Poland to ogromna impreza. Sam byłem zdziwiony, że jest tu tyle załóg tak dobrze przygotowanych. Niestety pogoda zepsuła nam ściganie, ale mimo to jechaliśmy bardzo szybko. Jestem bardzo zadowolony z tego startu.
 

Samochody - Puchar Świata FIA:

1. Krzysztof Hołowczyc/Xavier Panseri (Polska/Francja) Mini All4 Racing 5:22.36,6
2. Adam Małysz/Rafał Marton (Polska) Toyota Hilux +5.20,
3. Martin Kaczmarski/Tapio Suominen +9.48,8
4. Marek Dąbrowski/Jacek Czachor +2.36,8
5. Miroslav Zapletal /Maciej Marton +48.21,8
...
14. Piotr Beaupre/Jacek Lisicki +1:46.21,1
 

Oficjalna klasyfikacja końcowa Pucharu Świata FIA:

http://www.bajapoland.eu/pliki/2014/zawodnicy/listy/start/5_7_official_final_classification.pdf
 

Motocykle - Puchar Świata Baja FIM:
1. Adrien Mare (Francja) Yamaha YZ 450 5:52.03
2. Jakub Przygonski.com (Polska) KTM EXC 3.23
3. Piotr Krasuski (Polska) KTM 450 EXC strata 24.00
4. Kamil Wiśniewski (Polska) Yamaha Raptor 40.17
5. Zbigniew Zych (Polska) Yamaha Raptor 52.19
 

Oficjalna klasyfikacja końcowa Pucharu Swiata FIM: http://www.bajapoland.eu/pliki/2014/zawodnicy/listy/start/5_6_oficjalna_fim.pdf  
 

Rajdowe Mistrzostwa Samochodów Terenowych:

1. Kaczmarski Martin/Suominet Tapio

2. Molgo Paweł/Jandrowicz Janusz

3. Zapletal Miroslav/Marton Maciej
 

Oficjalna klasyfikacja końcowa RMPST: http://www.bajapoland.eu/pliki/2014/zawodnicy/listy/start/5_23_wszystko_wyniki_oficjalne_fia-cez.pdf
 

Oficjalna klasyfikacja końcowa Rajdowego Pucharu Polski Samochodów Terenowych:http://www.bajapoland.eu/pliki/2014/zawodnicy/listy/start/5_9_wszystko_oficjalne_rppst.pdf
 

Puchar Polski Rajdów Baja:

1. Szymkowski Paweł

2. Giemza Maciej

3. Kałużny Sebastian
 

Oficjalna Klasyfikacja końcowa Rajdów Baja:http://www.bajapoland.eu/pliki/2014/zawodnicy/listy/start/5_13_wszystko_oficjalna_pprb.pdf

Więcej na: http://www.bajapoland.eu

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce Prywatności