10.04.2014

DOMINACJA SONIKA NA STARCIE SEZONU

10.04.2014
 

Abu Dhabi Desert Challenge był jednym z dwóch rajdów cyklu Pucharu Świata FIM, którego do tej pory nie wygrał Rafał Sonik. W tym roku, na otwarcie nowego sezonu, krakowski quadowiec zdominował rywalizację w Emiratach. Wygrał cztery z pięciu etapów rywalizacji i z przewagą ponad 40 minut nad drugim w klasyfikacji Rosjaninem osiągnął swój cel. Do „korony rajdów FIM” brakuje mu już tylko zaplanowanych na maj zawodów w Egipcie.
 

Katar, Sardynia, Argentyna, Brazylia i Tunezja – do tej listy triumfów, Rafał Sonik w czwartek dopisał jeszcze Abu Zabi. Na ostatnim etapie rywalizacji, liczącym 245 km kapitan Poland National Team wygrał z Siergiejem Kariakinem różnicą zaledwie jednej sekundy. W klasyfikacji generalnej jego przewaga nad Rosjaninem wyniosła jednak aż 42 minuty. W porównaniu do różnic dzielących motocyklistów był to prawdziwy nokaut.
 

- Dziś do tankowania jechałem zupełnie lajtowo i miałem niemal siedem minut straty do Kariakina. Potem trochę przycisnąłem i odrobiłem te straty, choć trzeba przyznać, że mój rywal jest piekielnie szybki, a jego quad na prostych ma zdecydowanie większe możliwości niż mój – podkreślał Sonik.
 

Krakowianin przyznał, że szczęście ze zwycięstwa jest tym większe, że pracował i starał się o nie pięć lat. – Największą radość sprawia mi fakt, że znam już tę pustynię niemal tak dobrze, jak Pustynię Błędowską. Oczywiście mam do niej ogromny respekt i nie jestem takim kozakiem żeby wybierać się na nią bez takich urządzeń, jak sentinel, iritrack, czy GPS, ale nie mam już obaw, że mógłbym sobie na niej nie poradzić. To nie jest już desperacka jazda i kalkulowanie, czy się dojedzie, czy nie. To czysta przyjemność z przemierzania morza piasku – komentował.
 

- Myślę, że do tego pierwszego miejsca doprowadziła mnie przede wszystkim determinacja. Kiedy pięć lat temu byłem absolutnym nowicjuszem i szczypiorkiem, pustynia po prostu mnie wypluła. To zabolało fizycznie, bo pierwszego dnia złamałem nadgarstek, ale przede wszystkim psychicznie. Wtedy postanowiłem, że będę wracać na tę pustynię żeby się jej uczyć, starać się ją zrozumieć i któregoś dnia pewnie po niej jeździć. I właśnie osiągnięcie tego poziomu cieszy mnie najbardziej, bo dopiero jego efektem jest tegoroczne zwycięstwo.
 

Znany z przesądności Rafał Sonik nie chciał mówić o idealnym starcie nowego sezonu. – Jestem ciekawy jak będzie w Katarze, bo to zupełnie inna pustynia i inne wyzwanie. Tam liczy się bezbłędna nawigacja. Cieszę się na ten rajd, jak cieszyłby się chyba każdy, kto wygrywał tam przez dwa ostatnie lata. Jest wyzwanie - trzeba podnieść rękawicę – zakończył z uśmiechem Sonik.
 

Wyniki 5. etapu:

  1. Rafał Sonik (POL) 3:27.08
  2. Siergiej Kariakin (RUS) + 00.01
  3. Mohammed Abu-Issa (QAT) + 05.35
     

Klasyfikacja generalna:

  1. Rafał Sonik (POL) 20:12.00
  2. Siergiej Kariakin (RUS) + 42.53
  3. Mohammed Abu-Issa (QAT) + 1:32.19

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce Prywatności