11.03.2017

DOMŻAŁA I GOSPODARCZYK - LIDERZY Z URWANYM KOŁEM

Druga runda tegorocznego Pucharu Świata FIA nie była łaskawa dla AronaDomżały i Szymona Gospodarczyka. Duet, który ściga się fabryczną Toyotą Hilux, serwisowaną przez belgijskiej Overdrive, przeszedł twardą lekcję jazdy na specyficznej pustyni wokół Dubaju. Na mecie zameldował się z szóstym czasem, mimo że ostatnie 50 km rajdu musiał pokonać z… urwanym kołem.  Co więcej Polacy utrzymali pozycję liderów Pucharu Świata!

 

Jedyna polska załoga w stawce Dubai International Baja ruszyła na trasę rajdu jako pierwsza. Ta sytuacja wcale nie była korzystna z punktu widzenia rywalizacji. – Jechaliśmy tuż za motocyklistami, więc musieliśmy zakładać nowy ślad. W dodatku ta pustynia jest zupełnie inna niż wszystkie, na jakich do tej pory się ścigaliśmy. Wydmy są mniejsze, ale położone bliżej siebie, więc łatwo tu o błąd. Liczy się technika i umiejętność czytania terenu. A my się tego dopiero uczymy – mówił Aron Domżała, który przez całe zawody mógł liczyć na wskazówki od kolegi z zespołu, a jak się potem okazało, zwycięzcy – Nassera Al-Attiyah.

W piątek wszystkie zespoły pokonały dwa odcinki specjalne liczące odpowiednio 91 i 82 km. – Tego dnia popełniliśmy kilka błędów nawigacyjnych. Musimy też nauczyć się tego, że w przeciwieństwie do Polarisa, którym ścigaliśmy się przed rokiem, w klasie T1 nie liczy się najkrótsza, ale najszybsza trasa. To wymaga od nas doświadczenia w jeszcze kilku rajdach – komentował Szymon Gospodarczyk.

Drugiego dnia rywalizacji, załoga polskiej Toyoty złapała już rytm. – Przez pierwsze 50 km mieliśmy naprawdę dobre tempo. Niestety, właśnie wtedy, uderzyliśmy przednim lewym kołem w camelgrassi choć kolejne 70 km pokonaliśmy dość płynnie, potem musieliśmy zwolnić. Koło zaczęło się urywać, więc do mety dotoczyliśmy się w żółwim tempie – relacjonował Domżała.

- Mimo przygód, to był naprawdę dobry dzień. Popełniliśmy mniej błędów, nie zakopaliśmy się, jak pierwszego dnia i złapaliśmy naprawdę dobre tempo – dodał Gospodarczyk.

Jedyni reprezentanci polskiego motosportu w Dubaju uplasowali się ostatecznie na dobrym, szóstym miejscu. Zawody wygrał Nasser Al-Attiyah przed Khalidem Al-Quassimim oraz Mohamedem Abu-Issą. Co jednak najważniejsze, Domżała i Gospodarczyk wystartują za dwa tygodnie w Abu DhabiDesert Challenge nadal jako liderzy Pucharu Świata FIA. – Jeszcze nie jechaliśmy maratońskiego rajdu Toyotą. W Abu Dhabi startowaliśmy Polarisem, a to zupełnie inna specyfika jazdy. Mogę jednak śmiało powiedzieć, że pustynia, na którą wjedziemy za dwa tygodnie znacznie bardziej nam odpowiada niż ta, z której właśnie zjechaliśmy – zakończył zadowolony Domżała.

Wyniki Dubai International Baja:

1. Nasser al-Attiyah/MatthieuBaumel (QAT/FRA) 3:55.46
2. Khalid al-Qassimi/Khalid al-Kendi (UAE) +14.57
3. Mohamed Abu Issa/Xavier Panseri (QAT/FRA)+23.07

6. Aron Domżała/Szymon Gospodarczyk (POL) +51.37

 

Klasyfikacja Pucharu Świata FIA:

1. Aron Domżała/Szymon Gospodarczyk (POL)  38pkt
2.Nasser al-Attiyah/MatthieuBaumel (QAT/FRA) 30 pkt
3.Wiktor Choroszawcew/Anton Nikołajew (RUS) 21 pkt

 

info. prasowa

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce Prywatności