07.08.2013

ENDURO W MALECHOWIE - CZYŻBY NAJLEPSZY ORGANIZATOR W TYM SEZONIE?

07.08.2013
 

Motocross Klub Darłowo to klub z tradycją…, gdyż narodziła się nowa tradycja! Działają dopiero od pół roku ale to właśnie im udało się zorganizować najlepszą, jak do tej pory, VII i VIII rundę Mistrzostw Polski i Pucharu Polski Enduro, która odbyła się w miniony weekend w gminie Malechowo. Prezesem klubu jest Artur Romańczuk, który wraz ze swoimi kolegami z klubu odwalili kawał dobrej roboty. Nawet, gdyby ktoś bardzo się starał nie znalazłby minusów w organizacji zawodów.
 

Począwszy od wyboru i przygotowania terenu, przez dobór idealnego miejsca na bazę zawodów, po zaplecze sanitarno-gastronomiczne oraz fantastyczną atmosferę.
 

Podczas zawodów rozegrane zostały dwie próby. Pierwsza  próba enduro, która liczyła 5000 m i trwała około 5 minut, obywała się w miejscowości Żegocino na terenie prywatnym przekazanym  zawodnikom do rozjeżdżania przez p. Darię Podpirko Zdyr, której należą się ogromne podziękowania za udostępnienie terenu piaskowni i zaangażowanie w pomoc w przygotowaniu trasy. Kręte oraz szybkie odcinki, strome podjazdy i zjazdy, widowiskowe hopy oraz trochę trawersu. Część terenu to podłoże typowo piaszczyste, druga część to trochę trawy i piasku, na którym trudno było złapać przyczepność.  Należy też podkreślić, że właściciele z własnej inicjatywy rozdawali zawodnikom wodę, a nawet mokre chusteczki do przetarcia gogli! A z soboty na niedzielę naprawili koparką tor w miejscu, które było niebezpieczne. Zawody nie odbyłyby się również bez pomocy firmy Ground Service, Marcina Wyczesanego i Bartłomieja Rokickiego, którzy bezinteresownie przyczynili się do budowy toru!
 

Próby dzieliła 38 kilometrowa  dojazdówka, którą w zasadzie należało pokonać na stojąco, gdyż większość trasy, to trudna technicznie tarka, trawa, dużo kolein ale za to bardzo dobrze oznakowana. Druga próba cross zlokalizowana była na terenie Fortu Marian, który był zarazem bazą zawodów. Ta próba liczyła 3800 metrów i trwała około 4 minut. Zróżnicowane podłoże, trochę piachu, trochę trawy, teren częściowo odkryty, częściowo zalesiony, kręty i trudny technicznie ale dobrze otaśmowany. Na drugi dzień tuż po ulewnej nocy z piorunami (podczas której namioty na bazie dosłownie fruwały) dojazdówka momentami zamieniła się w bagno, w którym utopiło się kilka motocykli. Bardzo ważny był dobór odpowiedniego ogumienia oraz ustawienie zawieszenia, które musiały sobie poradzić zarówno na piasku, jaki i w błocie.
 

Zawody rozpoczęły się w sobotę odprawą o godz. 10.30 zakończonej wciągnięciem przez Pawła Szymkowskiego na maszt flagi państwowej. A Pan Marian Laskowski oficjalnie rozpoczął zawody wybuchem granatu!  Później zawodnicy punktualnie o 11.00 rozpoczęli ściganie w prawie 40sto stopniowym upale!
 

Warto podkreślić, iż organizator dołożył wszelkich starań aby tak otaśmować próby aby mogły je pokonać zarówno motocykle, jak i quady i wszyscy bez wyjątku łącznie z Klasą Kobiet pokonywali te same odcinki. Liczba zawodników wyjątkowo dopisała, łącznie startowało 96 motocyklistów i quadowców.   MP i PP różniła tylko liczba pętli. W pierwszy dzień zawodów MP – pięć pętli, PP cztery, a w drugi dzień zawodów MP – cztery, a PP – trzy pętle. Potworny upał w pierwszy dzień i trudny technicznie teren dawały w kość wszystkim zawodnikom. W niedzielę na szczęście pogoda sprzyjała riderom  którzy, co było widać po uzyskanych czasach, osiągali lepsze rezultaty.
 

W Mistrzostwach Polski sporym zaskoczeniem dla wszystkich była porażka Pawła Szymkowskiego jadącego w Klasie Motocykli E2/E3.  W sobotę zawodnik CKM Cieszyn zakończył wyścig w znakomitym stylu na pierwszej pozycji z dwudziestoma punktami, niestety w drugi dzień zawodów na próbie crossowej  padła świeca w motocyklu Szymkowskiego i pomimo dość sprawnej wymiany, stracił wiele cennych minut, których nie zdołał odrobić już do końca wyścigu. Niestety zaważyło to również na jego pozycji w Generalce, w której obecnie zajmuje szóste miejsce. Nadal jednak prowadzi w klasyfikacji sezonu! Natomiast zwycięzcą w klasie E2/E3 po dwóch dniach zawodów został zawodnik BKM Bielsko Biała  - Sebastian Krywult, który w znakomitym stylu dojechał do mety.
 

W klasie E1 natomiast zwyciężył Maciej Giemza (KTM Novi Kielce), a w Weteranach po raz kolejny Wojciech Rencz z Jarper X Racing Team. Z kolei w klasie Junior 50 triumfował Dawid Socha (KTM Novi Kielce), który pokonał aktualnego lidera Kacpra Ziębę, kolegę z klubu. W Juniorach bez niespodzianek pierwsze miejsce zajął Krzysztof Labuda (CKM Cieszyn). Z kolei w Quad Open wygrał Paweł Romaniak (CKM Cieszyn), ubiegłoroczny zdobywca Pucharu Polski. Niestety Damian Rajczyk (MK Oborniki) i Jan Grzegorzek (ATV Bielsko-Biała) ze względu na problemy techniczne nie ukończyli pierwszego dnia zawodów.
 

W Pucharze Polski w Klasie E1 sklasyfikowanych zostało sześciu zawodników.  Zwyciężył po raz kolejny Bartłomiej Niedźwiedź (CKM Cieszyn), który uzyskał komplet 40 punktów. Kolejni czterej zawodnicy uzyskali tą samą liczbę punktów, zatem o zajętym miejscu zadecydował czas przejazdu. W Klasie E2/E3 wygrał Dominik Asłan, natomiast w Weteranach na sześciu sklasyfikowanych najlepszy popis dał Jarosław Michalec (CKM Cieszyn) uzyskując komplet punktów, w Klasie Junior 50 był jeden sklasyfikowany Aleksander Bracik (KTM Novi Kielce), który świetnie pokonał próby, uzyskując również komplet punktów. Natomiast w Klasie Junior zwyciężył Tomasz Kuźniewski (Jarper X Racing Team). Frekwencja dopisała w Klasie Quad Open, w której na starcie stawiło się czternastu quadowców.  Pierwsze miejsce zajął Bartłomiej Perdeus z ATV Bielsko – Biała, który uzyskał, co prawda tą samą liczbę punktów, co zdobywca drugiego miejsca Rafał Kozioł (CKM Cieszyn) ale w lepszym czasie. Trzecie miejsce zajął również zawodnik z CKM Cieszyn Arkadiusz Boronowski "Hanys".
 

W klasyfikacji klubowej Mistrzostw Polski na pierwszym miejscu dalej liderem pozostaje CKM Cieszyn, który uzyskał w tej rundzie 230 pkt, co po dotychczasowych ośmiu rundach daje łącznie sumę punktów 1087, drugie miejsce zajmuje KTM Novi Kielce 182 pkt. tj. 752,5 pkt. łącznie, natomiast Jarper X Racing zajmujący  trzecią lokatę uzyskał 161 pkt, razem 684 pkt. w klasyfikacji sezonowej.
 

Największy entuzjazm podczas swoich zmagań wzbudzały riderki startujące w ramach zawodów. W Klasie Kobiet pierwsze miejsce zajęła Ola Trzaskowska, startująca po raz pierwszy w tego typu w zawodach. Ola tylko siłą woli ukończyła wyścig w sobotę, było bardzo ciężko, jak nam powiedziała na mecie, upał był potworny i tylko ogromny upór i wola walki zaprowadziły ja do mety! W drugi dzień było już zdecydowanie łatwiej, mniejsza liczba okrążeń ale przede wszystkim niższe temperatury. W drugi dzień  zawodów rozkręciła się również Joasia  Modrzewska, zajmując drugie miejsce na podium. Specjalistka od długich dystansów, ostatnio podziwialiśmy Joasię w rajdzie Albanii. Trzecie miejsce zajęła natomiast Agnieszka Smolińska. Dziewczyny startowały pierwszy raz w tego typu zawodach, co pozwoliło im na zdobycie licencji zawodnika.  Gratulujemy dziewczynom tylko szkoda, że tak mało Pań zdecydowało się wystartować w prawdziwym Enduro i to bez taryfy ulgowej! Gratki dla tych trzech fantastycznych Kobiet!
 

Nie możemy również zapomnieć o tych, którzy czuwali nad bezpieczeństwem podczas tych zawodów. Ukłony  należą się OSP Malechowo! Strażacy niezmordowani trwali na swoich posterunkach i zabezpieczali odcinki również od strony medycznej i służyli wszelką pomocą zawodnikom, fotoreporterom oraz kibicom. I pomimo ciężkiej nocy, jaką mieli z soboty na niedzielę (walka z pożarem trwała do 4-tej nad ranem) dzielnie stawili się w drugi dzień zawodów na swoich posterunkach.
 

Fort Marian, w którym znajdowała się baza zawodów, a którego właścicielem i pomysłodawcą jest Marian Laskowski, słynie z organizacji Międzynarodowych Zlotów Historycznych Pojazdów Wojskowych, które organizowane są w Darłowie już od 15 lat. Zlot w Darłowie jest jedną z największych tego typu imprezą w Europie. Wielokrotnie zostawał nagradzany jako najlepsze wydarzenie regionalne i lokalne, należy tutaj wymienić "Laury Starosty Sławieńskiego", Statuetkę "Eryka Pomorskiego" i wiele innych. Na terenie fortu znajduje się muzeum, które w swojej kolekcji posiada wiele unikatowych pojazdów wojskowych m.in: amerykańską cieżarówkę REO oraz wciąż na chodzie czołg T-55 Merida, którym nawet się przejechaliśmy!
 

Niezapomniane wrażenie robiło podium, na którym wręczane były puchary zwycięzcom. A mianowicie był to wspomniany już czołg T-55, który w idealnym stanie technicznym wzbudzał ogromne zainteresowanie zawodników oraz kibiców. Puchary wręczali dyrektor zawodów Waldemar Iracki, Prezes Motocross Klub Darłowo Artur Romańczuk oraz Sekretarz Klubu Paweł Krakowiak.
 

Furorę podczas zawodów zrobiły dwa małe szkraby jeżdżące na motocrossie Yamaha i KTM. Patryk   (6 lat) i Kacper (4 lata).   Swoją przygodę z motocrossem rozpoczęli w wieku trzech lat. Mamy nadzieję, iż mogliśmy oglądać i podziwiać przyszłych Mistrzów Enduro. Brawo!
 

Zawodnicy dali z siebie wszystko, a rywalizacja była zacięta… Niestety wielu z nich nie mogło dokończyć wyścigów ze względu na awarie swoich maszyn m.in. zatarte tłoki, świece, pęknięte ramy w quadach, uszkodzone silniki i długo by wymieniać… Takie niestety są uroki sportów motorowych!
 

Oczywiście do sukcesu organizatorów przyczyniły się również władze gminy Malechowo, którym należą się serdecznie podziękowania! Władze Gminy nie  robiły żadnych problemów organizatorom (a niestety często przy tego typu rajdach i zawodach zdażają się takie problemy, jak dochodzą nas słuchy z całej Polski). Wręcz przeciwnie służyły pomocą i wszelkie dokumenty udało się szybko złożyć i usyskać stosowne pozwolenia. Oby więcej takiej przychylności władz przy organizacji zawodów, jak to miało miejsce w gminie Malechowo.
 

Dawno nie byliśmy świadkami tak udanych zawodów. A przyszli organizatorzy kolejnych rund MP i PP Enduro mają postawioną wysoko poprzeczkę! Zobaczymy czy sprostają wyzwaniu?!
 

ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘĆ, ZNAJDUJĄCEJ SIĘ NA DOLE STRONY POD WYNIKAMI Z ZAWODÓW.

JUŻ WKRÓTCE KOLEJNA PORCJA ZDJĘĆ! ZAPRASZAMY!
 

Wyniki po dwóch dniach zawodów:

MP Motocykle – Generalna klasyfikacja sezonu:

Poz.

Nr

Zawodnik

Klub

Marka

Spon.

Pkt. 1

Pkt. 2

Suma pkt.

1

99

Sebastian Krywult

BKM Bielsko Biała

   

17

20

37

2

101

Maciej Giemza

KTM Novi Kielce

   

15

15

30

3

6

Rafał Bracik

KTM Novi Kielce

   

13

11

24

4

73

Krzysztof Łabuda

CKM Cieszyn

   

8

13

21

5

2

Marcin Frycz

BKM Bielsko Biała

   

4

17

21

6

41

Paweł Szymkowski

CKM Cieszyn

   

20

0

20

7

323

Sylwester Jędrzejczyk

KKM Kwidzyn

   

10

9

19

8

111

Wojciech Rencz

JARPER X Racing Team

   

9

10

19

9

23

Wacław Skolarus

CKM Cieszyn

   

7

7

14

10

19

Damian Magierowski

CKM Cieszyn

   

6

8

14

11

10

Marcin Małek

HAWI Opole

   

11

 

11

12

118

Damian Bykowski

Off Road Białystok

   

5

5

10

13

55

Maciej Łoboz

CKM Cieszyn

   

3

4

7

14

777

Jakub Kucharski

HAWI Opole

   

0

6

6

15

16

Roman Ulenberg

KKM Kwidzyn

   

2

3

5

16

176

Robert Frydrych

ET Kielce

   

1

1

2

17

74

Dawid Mordasiewicz

KKM Kwidzyn

   

0

2

2

18

46

Zbigniew Lech

JARPER X Racing Team

   

0

0

0

19

371

Danielus Zostautas

WD Looren RT

   

0

0

0

20

122

Maciej Gańczarczyk

CKM Cieszyn

   

0

0

0

21

70

Grzegorz Chorodyński

ET Kielce

   

0

0

0

22

244

Tomasz Zimnoch

MKM Białystok

   

0

0

0

23

51

Rafał Kowol

CKM Cieszyn

   

0

0

0

24

238

Bartłomiej Nowakowicz

JARPER X Racing Team

   

0

0

0

25

237

Paweł Szymański

JARPER X Racing Team

   

0

0

0

26

717

Gintautas Igaris

Enduroclub Vielnius

   

0

0

0

27

93

Mirosław Pleskot

JARPER X Racing Team

   

0

0

0

28

210

Mieszko Mieczysław Gotkowski

PKS Korona Elbląg

   

0

 

0

29

119

Paweł Fajok

MK Oborniki

     

0

0

30

77

Marcin Spirowski

KKM Kwidzyn

   

0

 

0

31

316

Andrzej Hawryluk

HAWI Opole

     

NS

0

 MP Klasa E1:

Poz.

Nr

Zawodnik

Klub

Marka

Spon.

Pkt. 1

Pkt. 2

Suma pkt.

1

101

Maciej Giemza

KTM Novi Kielce

   

20

20

40

2

6

Rafał Bracik

KTM Novi Kielce

   

17

17

34

3

23

Wacław Skolarus

CKM Cieszyn

   

15

15

30

4

55

Maciej Łoboz

CKM Cieszyn

   

13

13

26

5

244

Tomasz Zimnoch

MKM Białystok

   

11

11

22

 MP Klasa E2/E3:

Poz.

Nr

Zawodnik

Klub

Marka

Spon.

Pkt. 1

Pkt. 2

Suma pkt.

1

99

Sebastian Krywult

BKM Bielsko Biała

   

17

20

37

2

323

Sylwester Jędrzejczyk

KKM Kwidzyn

   

13

15

28

3

2

Marcin Frycz

BKM Bielsko Biała

   

11

17

28

4

41

Paweł Szymkowski

CKM Cieszyn

   

20

7

27

5

16

Roman Ulenberg

KKM Kwidzyn

   

10

13

23

6

176

Robert Frydrych

ET Kielce

   

9

11

20

7

238

Bartłomiej Nowakowicz

JARPER X Racing Team

   

7

10

17

8

10

Marcin Małek

HAWI Opole

   

15

 

15

9

237

Paweł Szymański

JARPER X Racing Team

   

6

8

14

10

93

Mirosław Pleskot

JARPER X Racing Team

   

5

9

14

11

210

Mieszko Mieczysław Gotkowski

PKS Korona Elbląg

   

8

 

8

MP - Quad Open:

Poz.

Nr

Zawodnik

Klub

Marka

Spon.

Pkt. 1

Pkt. 2

Suma pkt.

1

68

Paweł Romaniak

CKM Cieszyn

   

20

15

35

2

29

Paweł Samek

Grupa 4x4

   

17

17

34

3

609

Mariusz Wojtasik

Grupa 4x4

   

15

11

26

4

469

Damian Rajczyk

MK Oborniki

 

ASP Group Distributing s.r.o.

 

20

20

5

445

Jan Grzegorzek

ATV Bielsko Biała

     

13

13

6

96

Piotr Wasik

CKM Cieszyn

     

WK

0

PP Motocykle E1:

Poz.

Nr

Zawodnik

Klub

Marka

Spon.

Pkt. 1

Pkt. 2

Suma pkt.

1

90

Błażej Niedźwiedź

CKM Cieszyn

   

20

20

40

2

722

Przemysław Kowalski

RC Leszno

   

13

15

28

3

5

Patryk Bździkot

Bałtyk Gdynia

   

17

11

28

4

404

Andrzej Bąbalicki

Sparta Wrocław

   

15

13

28

5

747

Filip Stankiewicz

A. Polski

   

11

17

28

6

376

Mariusz Dymiński

JARPER X Racing Team

     

NS

0

PP Klasa E2/E3:

Poz.

Nr

Zawodnik

Klub

Marka

Spon.

Pkt. 1

Pkt. 2

Suma pkt.

1

719

Dominik Asłan

A. Polski

   

20

20

40

2

233

Mariusz Zimnoch

MKM Białystok

   

17

17

34

3

108

Dominik Drąg

ATV Bielsko Biała

   

15

15

30

4

75

Roman Kapela

ETC Łódź

   

13

13

26

5

12

Karol Kysiak

JARPER X Racing Team

   

10

11

21

6

256

Rafał Strzaliński

JARPER X Racing Team

   

9

9

18

7

334

Marcin Gancarz

JARPER X Racing Team

   

7

8

15

8

312

Leszek Gałązka

A. Polski

   

11

 

11

9

393

Krzysztof Rychel

Castrol Team Toruń

     

10

10

10

62

Bartosz Szenderłata

PKS Korona Elbląg

   

8

 

8

11

978

Paweł Budziak

LKT Wyczół Gościeradz

   

6

NS

6

12

550

Kamil Gamański

     

5

NS

5

PP Quad Open:

Poz.

Nr

Zawodnik

Klub

Marka

Spon.

Pkt. 1

Pkt. 2

Suma pkt.

1

595

Bartłomiej Perdeus

ATV Bielsko Biała

   

17

20

37

2

711

Rafał Kozioł

CKM Cieszyn

   

20

17

37

3

500

Arkadiusz Boronowski

CKM Cieszyn

   

11

15

26

4

98

Rafał Grzybowski

Bałtyk Gdynia

   

15

10

25

5

456

Krystian Rostkowski

A. Polski

   

9

13

22

6

545

Akradiusz Szpyra

ATV Bielsko Biała

   

10

8

18

7

650

Mariusz Papierz

CKM Cieszyn

   

7

11

18

8

653

Andrzej Rostkowski

A. Polski

   

8

9

17

9

230

Łukasz Bereziecki

MKM Białystok

   

13

 

13

10

726

Jacek Mądry

A. Polski

   

6

6

12

11

986

Wojciech Grzybowski

Bałtyk Gdynia

     

7

7

12

160

Robert Matuszak

     

5

NS

5

13

159

Artur Marzec

     

4

NS

4

14

54

Andrzej Pleskot

JARPER X Racing Team

     

NS

0

Szczegółowe wyniki: http://www.motoresults.pl/pl/   

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce Prywatności