07.08.2013

ENDURÓWKI W MALECHOWIE

07.08.2013
 

Motocross Klub Darłowo to klub z tradycją…, gdyż narodziła się nowa tradycja! Działają dopiero od pół roku ale to właśnie im udało się zorganizować najlepszą, jak do tej pory, VII i VIII rundę Mistrzostw Polski i Pucharu Polski Enduro, która odbyła się w W DNICH 03-04 sierpnia 2013 w gminie Malechowo.
 

Podczas zawodów rozegrane zostały dwie próby. Pierwsza  próba enduro, która liczyła 5000 m i trwała około 5 minut, obywała się w miejscowości Żegocino na terenie prywatnym przekazanym  zawodnikom do rozjeżdżania przez p. Darię Podpirko Zdyr, której należą się ogromne podziękowania za udostępnienie terenu piaskowni i zaangażowanie w pomoc w przygotowaniu trasy. Kręte oraz szybkie odcinki, strome podjazdy i zjazdy, widowiskowe hopy oraz trochę trawersu. Część terenu to podłoże typowo piaszczyste, druga część to trochę trawy i piasku, na którym trudno było złapać przyczepność.  Należy też podkreślić, że właściciele z własnej inicjatywy rozdawali zawodnikom wodę, a nawet mokre chusteczki do przetarcia gogli! A z soboty na niedzielę naprawili koparką tor w miejscu, które było niebezpieczne. Zawody nie odbyłyby się również bez pomocy firmy Ground Service, Marcina Wyczesanego i Bartłomieja Rokickiego, którzy bezinteresownie przyczynili się do budowy toru!
 

Próby dzieliła 38 kilometrowa  dojazdówka, którą w zasadzie należało pokonać na stojąco, gdyż większość trasy, to trudna technicznie tarka, trawa, dużo kolein ale za to bardzo dobrze oznakowana. Druga próba cross zlokalizowana była na terenie Fortu Marian, który był zarazem bazą zawodów. Ta próba liczyła 3800 metrów i trwała około 4 minut. Zróżnicowane podłoże, trochę piachu, trochę trawy, teren częściowo odkryty, częściowo zalesiony, kręty i trudny technicznie ale dobrze otaśmowany. Na drugi dzień tuż po ulewnej nocy z piorunami (podczas której namioty na bazie dosłownie fruwały) dojazdówka momentami zamieniła się w bagno, w którym utopiło się kilka motocykli. Bardzo ważny był dobór odpowiedniego ogumienia oraz ustawienie zawieszenia, które musiały sobie poradzić zarówno na piasku, jaki i w błocie.
 

Warto podkreślić, iż organizator dołożył wszelkich starań aby tak otaśmować próby aby mogły je pokonać zarówno motocykle, jak i quady i wszyscy bez wyjątku łącznie z Klasą Kobiet pokonywali te same odcinki. Liczba zawodników wyjątkowo dopisała, łącznie startowało 96 motocyklistów i quadowców.   MP i PP różniła tylko liczba pętli. W pierwszy dzień zawodów MP – pięć pętli, PP cztery, a w drugi dzień zawodów MP – cztery, a PP – trzy pętle. Potworny upał w pierwszy dzień i trudny technicznie teren dawały w kość wszystkim zawodnikom. W niedzielę na szczęście pogoda sprzyjała riderom  którzy, co było widać po uzyskanych czasach, osiągali lepsze rezultaty.
 

Największy entuzjazm podczas swoich zmagań wzbudzały riderki startujące w ramach zawodów. W Klasie Kobiet pierwsze miejsce zajęła Ola Trzaskowska, startująca po raz pierwszy w tego typu w zawodach. Ola tylko siłą woli ukończyła wyścig w sobotę, było bardzo ciężko, jak nam powiedziała na mecie, upał był potworny i tylko ogromny upór i wola walki zaprowadziły ja do mety! W drugi dzień było już zdecydowanie łatwiej, mniejsza liczba okrążeń ale przede wszystkim niższe temperatury. W drugi dzień zawodów rozkręciła się również Joasia  Modrzewska, zajmując drugie miejsce na podium. Specjalistka od długich dystansów, ostatnio podziwialiśmy Joasię w rajdzie Albanii. Trzecie miejsce zajęła natomiast Agnieszka Smolińska. Dziewczyny startowały pierwszy raz w tego typu zawodach, co pozwoliło im na zdobycie licencji zawodnika.  Gratulujemy dziewczynom tylko szkoda, że tak mało Pań zdecydowało się wystartować w prawdziwym Enduro i to bez taryfy ulgowej! Gratki dla tych trzech fantastycznych Kobiet!

 

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce Prywatności