21.07.2016

GÓRSKIE ŚCIGANIE, CZYLI II RUNDA PRZEPRAWOWYCH MISTRZOSTW PENRITE H6

21.07.2016
 

Extremalnie wymagający teren, 30 załóg z Polski i Czech, kilka kilometrów przeprawowych tras bez chwili oddechu, 9 Odcinków Specjalnych i czysta, sportowa rywalizacja w trzech klasach - tak w wielkim skrócie wyglądała rywalizacja podczas II Tegorocznej Rundy Przeprawowych Mistrzostw Penrite H6, zorganizowanych w całości na Torze Off Road w Dzikowcu.
 

Baza wyścigu powstała na parkingu przy Torze w Dzikowcu, gdzie w przepięknych okolicznościach przyrody wyrosło prawdziwe Off Roadowe miasteczko. Każda z załóg po rejestracji w biurze rajdu podjeżdżała samochodem do strefy badania technicznego, gdzie odbywało się badanie i plombowanie pojazdów. Następnie samochody zostały ustawione parami do startów równoległych i w takiej kolejności startowały też do wyścigu.
 

Wyścig składał się z dwóch etapów trwających po trzy godziny, z godzinną przerwą pomiędzy nimi. Dla wszystkich załóg wytyczona została wspólna pętla, od której odchodziły po trzy odcinki specjalne dla każdej z klas.
 

Zawodnicy klasy najcięższej NOL, rozpoczęli rajd od kilkusetmetrowej dojazdówki, aby następnie zaliczyć trzy Odcinki Specjalne - praktycznie jeden po drugim. Pierwszy to delikatny trawers przepleciony nawrotem po nieco większym trawersie, gdzie można było zobaczyć pojazdy jadące na dwóch bocznych kołach . Dwa kolejne odcinki to podjazdy, zjazdy, skały, kamieniste podłoże i slalom między drzewami.
 

Zawodnicy klasy ADV zmagania w terenie rozpoczęli już od startu, pierwszym odcinkiem specjalnym. A na nim znalazły się zjazdy, podjazdy, trawersy i kilka skałek. Drugi OS to slalom pomiędzy drzewkami oraz stromy zjazd i podjazd. Trzeci OS to trawers z kawałkiem kamienistego podłoża i kilka zjazdów.
 

Zawodnicy klasy CHL zmagania w terenie rozpoczynali od długiego odcinka z ciasnym dojazdem, kilkoma zjazdami i podjazdami poprzez niewielkie wąwoziki. Następnie delikatny trawersik i powrót do pętli skrajem łąki. Drugi OS to zjazd i jazda wzdłuż zbocza z delikatnymi trawersami. Na zakończenie krótki ale bardzo techniczny OS, gdzie były strome zjazdy i podjazdy, jazda po dołkach i dużo kręcenia.
 

Każde kolejne okrążenie pokonywane było coraz szybciej, a jednocześnie na trasie pozostawało coraz mniej załóg. Trudny i wymagający teren nie wybaczał błędów i weryfikował bardzo szybko słabe punkty pojazdów. Po pierwszym etapie wystartowało już tylko 20 załóg.
 

Na brak emocji nie mogli również narzekać licznie przybyli kibice. Bardzo mocna obsada zawodników, kilkanaście profesjonalnie przygotowanych pojazdów, jakich nie można zobaczyć normalnie na drodze gwarantowały niezapomniane widowisko. Dodatkowo trasy przebiegające dookoła góry gwarantowały przez całe sześć godzin możliwość obserwowania walki w terenie, bez konieczności przemieszczania się po kilkanaście kilometrów pomiędzy próbami. Tu stojąc w niektórych miejscach walka toczyła się dookoła nas. Do tego kilkanaście brawurowych przejazdów nagradzanych brawami i kilka przewrotek pojazdów sprawiły, że zawody pozostaną długo w naszej pamięci.
 

Partnerem tytularnym Imprezy jest Katowicka Firma Automore Sp zo.o. oficjalny dystrybutor marki PENRITE w Polsce
 

Zawody w klasie NOL wygrała załoga Marcin Małolepszy/Łukasz Kożuchowski ale pudłem musieli się podzielić z załogą  Ignacy Lenkiewicz/Przemysław Bieganski którzy osiągnęli taką samą liczbe punktów . II miejsce Tomasz Dałkiewicz/Krzysztof Biegański, a III miejsce Waldemar Cesarz/Krzysztof Szalacha
 

W klasie Adv I miejsce wywalczyli Michał Szczurtek/Sebastian Klonowski, II Sebastian Szkopek/Radosław Szkopek , III Marcin Burkietowicz/Marcin Fułek
 

W klasie CHL triumfowali Łukasz Andzlik/Michał Chrzan, II miejsce wywalczyli Arkadiusz Żak/Sylwester Przeczka, a III miejsce Marcin Gołda/Sebastian Hamernik
 

Trzecia runda Przeprawowych Mistrzostw PENRITE H6 odbędzie się 10 września 2016 w Brzegu.
 

Tekst : Seweryn Panek/Maciej Rachtan

Foto: Seweryn Panek

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce Prywatności