28.04.2014

I i II RUNDA MP i PP ENDURO W NOWYM SĄCZU: ENDURO TYLKO DLA TWARDZIELI

28.04.2014
 

Makabryczne warunki…! Super trasa….! To było enduro! Piątka z plusem za poziom zawodów! Tak zawodnicy podsumowali I i II rundę Mistrzostw Polski i Pucharu Polski w Enduro, które zostały rozegrane w miniony weekend w Nowym Sączu.  Było ciężko ale to przecież o to chodziło, walka nie tylko z drugim zawodnikiem ale i z samym sobą!
 

Organizatorem zawodów była „Grupa 4x4” debiutująca w Mistrzostwach Polski i Pucharze Polski Enduro. Grupa 4x4 specjalizuje się w organizacji zawodów i rajdów głównie samochodowych ale dzięki ich doświadczeniu w przeprawach oraz rajdach szybkich typu Baja z łatwością udało im się zorganizować i ułożyć trasę pod zawody Enduro na naprawdę wysokim poziomie.
 

Około godz. 10.30 w sobotę, na płycie Rynku w Nowym Sączu, rozpoczęło się uroczyste otwarcie zawodów podczas którego odbyła się odprawa zawodników oraz start honorowy z udziałem władz miasta.
 

W zawodach udział wzięło łącznie 86 zawodników (43 MP i 43 PP) ale niestety nie wszyscy zdołali ukończyć zawody. Cała pętla miała około 30 km na której były trzy próby: cross, extreme i enduro. Czas przejazdu okrążenia oscylował pomiędzy 60-65 min. w zależności od klasy. Czas przejazdu wyższy niż zakładany oznaczał nałożenie kary. Trasa: szutr, kamienie, ziemia, która szybko zmieniła się w płynące błoto, głębokie koleiny oraz strome, śliskie zjazdy i podjazdy, tak pokrótce można opisać to z czym borykała się większość uczestników. Kluczowe rolę odegrało tutaj, oprócz umiejętności, przygotowanie sprzętu, a zwłaszcza dobranie odpowiedniego ogumienia! Pierwotne założenia, co do ilości okrążeń ( MP – 6 i 5, PP – 5 i 4) na skutek warunków atmosferycznych, uległy zmodyfikowaniu. Zarówno MP, jaki i PP przejechały o jedno okrążenie mniej zarówno w pierwszym, jak i drugim dniu zawodów.
 

Pierwszy dzień zawodów na pewno wszyscy zawodnicy będą doskonale pamiętać. U większości z nich  czasy przejazdów poszczególnych prób zamiast ulegać skróceniu wydłużały się średnio nawet do dziesięciu minut, a spora część zawodników z PP niestety wycofała się z przejazdu ostatnich okrążeń. Odcinkiem na którym motocykle dosłownie fruwały w powietrzu, a wraz z nimi i riderzy była próba extreme oraz fragment z pionowym podjazdem na trzeciej próbie. Dla quadów odcinek ten pod koniec pierwszego dnia był już nie do przejechania. To miejsce w niedzielę zostało wyłączone. Natomiast próbę extreme jechały już tylko Mistrzostwa Polski.
 

Ale jak zwykle zdania wśród zawodników były podzielone. Dominik Drąg (BKM Bielsko Biała) jadący w MP E2/E3 na pytanie, jak wrażenia po pierwszym dniu zawodów: „ dostaliśmy baty ale było fajnie. Szkoda, że trasa została skrócona. Mieliśmy mieć sześć okrążeń ale przy piątym okrążeniu trzecią próbę odwołano. Szkoda, bo jeszcze bym pojeździł... Było strasznie ślisko ale dało się jechać, było naprawdę fajnie!”
 

W pierwszy dzień zawodów doskonale poradzili sobie w klasie E2/E3 Sebastian Krywult (BKM Bielsko Biała) pierwszy wyścig ukończył z czasem 58:30,61, tuż za nim Marcin Małek 01:01:49,50 i Błażej Gazda 01:03:14,72. Czasy zawodników w drugim dniu zawodów były lepsze ale to też  na skutek skrócenia częściowo trasy. Na trzynastu startujących zawodników w E2/E3 zawody ukończyło 9.
 

Wśród quadowców w MP świetnie poradził sobie Paweł Samek (Grupa 4x4), który uzyskał najlepsze czasy. Tuż za nim na drugim miejscu uplasował się Paweł Romaniak (CKM Cieszyn), a trzecie miejsce zajął Mariusz Wojtasik (Grupa 4x4). Paweł Romaniak : „dla mnie trasa bardzo fajna, trudna technicznie ale tak ma być! Na pewno nie zapomnę stromego podjazdu na trzeciej próbie, na końcowym okrążeniu wszyscy tam utknęliśmy. Ale mam nadzieję, że Nowy Sącz na stałe wpisze się w cykl MP i PP w Enduro.”
 

W zawodach mogliśmy kibicować również Paniom, które doskonale radziły sobie w tym trudnym terenie.  Zapytaliśmy uśmiechnięta, zadowoloną Karolinę Juzwenko, jak poradziła sobie z takim wyzwaniem: „startuję pierwszy raz w enduro chociaż jeździłam już wcześniej w Czechach ale było mniej błotniście. Przejechałam dwa kółka,  jestem wykończona ale zadowolona z siebie, było fajnie.”
 

Najmłodszym zawodnikiem w PP był Kacper Baklarz 14-letni zawodnik BKM Bielsko Biała, który przyniósł klubowi aż 40pkt zajmując 1. miejsce w klasie Junior 50.
 

Na koniec odbyło się oficjalne wręczenie nagród na Rynku Nowego Sącza. Były oczywiście puchary, a także nagrody rzeczowe i pieniężne dla najlepszych zawodników.
 

Należy wspomnieć również o doskonałym zabezpieczeniu trasy przez organizatorów, a zaplecze medyczne zapewniała Nowosądecka Grupa Ratownicza, która dysponowała kilkoma profesjonalnymi wozami medycznymi. Na szczęście pomimo trudnej technicznie trasy i licznych upadków obyło się bez poważniejszych incydentów. Złamana ręka i  liczne otarcia, to na szczęście jedyne interwencje medyków.
 

A tak podsumował zawody Dyrektor Rajdu Szczepan Żmuda:

„Specjalizujemy się w organizacji imprez samochodowych i sami siebie nie możemy oceniać jako organizatorów  ale ocenili nas zawodnicy i za tą wysoką ocenę bardzo serdecznie im dziękujemy. Podobało mi się najbardziej, wielokrotnie powtarzane na ustach startujących stwierdzenie, że było to prawdziwe Enduro.  Podziwiam szczególnie upór i wytrwałość wszystkich Pań startujących w klasie kobiet – dziewczyny, nie poddawajcie się!"
 

Zatem  „Enduro tylko dla twardzieli” w Nowym Sączu będziemy długo wspominać. Gratulacje dla wszystkich zawodników! A tym czasem szykujcie swoje maszyny! Czekamy już na kolejne rundy tym razem w Wałbrzychu. Do zobaczenia!
 

Poniżej wyniki oraz pierwsza porcja zdjęć w naszej GALERII!
 

Wyniki I i II Rundy MP i PP Enduro:
 

PP Klasa Junior 50:

 1.  Kacper Baklarz BKM Bielsko Biała
   

PP Klasa Masters:

 1.  Jacek Wąs SM Panda Racing
 2.  Wojciech Lechowski A. Polski
 3.  Jacek Kaczmarek MKM Myślenice
   

PP Klasa Quad Open:

 1.     Jacek Mądry A. Polski
 2.     Grzegorz Orszulik CKM Cieszyn
 3.     Adrian Janik Grupa 4x4
   

PP Klasa Kobiet:

 1.  Patrycja Komko SM Panda Racing
 2.  Karolina Juzwenko SM Panda Racing
 3.  Agnieszka Smolińska WMKS Włodawa
   

PP Klasa E1:

 1.  Sebastian Banaś SM Panda Racing
 2.  Maciej Dobrowolski WSM Chełmiec
 3.  Błażej Niedźwiedź BKM Bielsko Biała
   

PP Klasa E2/E3:

 1.  Konrad Kamiński OKSM Endurorana
 2.  Marcin Krawczyk
 3.  Tomasz Kotula WSM Chełmiec
   

ENDURO Hobby:

 1.  Wojciech Zambrzycki BKM Bielsko Biała
   

PP Klubowa:

 1.  SM Panda Racing 179pkt.
 2.  BKM Bielsko Biała 96pkt.
 3.  Automobilklub Polski 94pkt.
   

MP Klasa Junior 50:

 1.  Kacper Zięba KTM Novi Kielce
 2.  Dawid Socha KTM Novi Kielce
 3.  Michał Cedro ET Kielce
   

MP klasa Junior:

 1.  Damian Magierowski CKM Cieszyn
 2.  Jakub Kucharski HAWI Opole
 3.  Konrad Lasocki ET Kielce
   

MP Klasa E2/E3:

 1.  Sebastian Krywult BKM Bielsko Biała
 2.  Marcin Małek HAWI Opole
 3.  Błażej Gazda CKM Cieszyn
   

MP Klasa E1:

 1.  Marcin Frycz BKM Bielsko Biała
 2.  Rafał Bracik KTM Novi Kielce
 3.  Krzysztof Łabuda CKM Cieszyn
   

MP Klasa Masters:

 1.  Leszek Drogosz ET Kielce 37 pkt.
 2.  Wojciech Rencz AP Głogów 37 pkt.
 3.  Paweł Cedro ET Kielce 30 pkt.
   

MP Klasa Quad Open:

 1.  Paweł Samek Grupa 4x4
 2.  Paweł Romaniak CKM Cieszyn
 3.  Mariusz Wojtasik Grupa 4x4
   

MP Klasyfikacja Generalna Motocykle:

 1.  Marcin Frycz BKM Bielsko Biała 37 pkt.
 2.  Sebastian Krywult BKM Bielsko Biała 35 pkt.
 3.  Jakub Kucharski HAWI Opole 27 pkt.
   

MP Klasyfikacja Generalna ATV Open:

 1.  Paweł Samek 37 pkt.
 2.  Paweł Romaniak 37 pkt.
 3.  Mariusz Wojtasik 26 pkt.
   

MP Klasyfikacja Klubowa:

 1.  CKM Cieszyn 221 pkt.
 2.  BKM Bielsko Biała 169 pkt.
 3.  ET Kielce 165 pkt.
   

Szczegółowe wyniki dostępne na stronie: http://wyniki.motoresults.pl/?t=Enduro&r=2014&REAL=1&lang=pl

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce Prywatności