18.06.2015

MIĘKINIA GOŚCIŁA TRIALOWCÓW

18.06.2015
 

Fantastyczna pogoda, pozytywne nastroje, wierni kibice i pokaz kunsztu trialowego, tak można pokrótce opisać kolejne rundy Mistrzostw Polski Trial, Pucharu Polski Trial i Classic Trial, które rozegrane zostały w drugi czerwcowy weekend w gminie Miękinia k/Krzeszowic. Organizatorem zawodów był Krakowski Klub Cyklistów i Motocyklistów "SMOK".
 

Na zawody stawiła się cała trialowa śmietanka. Nikt nie chciał przegapić okazji aby znów się sprawdzić, rywalizować z innymi zawodnikami i jednocześnie nauczyć się czegoś nowego, gdyż trial to wyzwanie, które wymaga myślenia, ciągłej nauki i doskonalenia swoich umiejętności! Trial zwany jest także motocyklowymi szachami, ponieważ wymaga myślenia oraz precyzji.
 

W Mistrzostwach Polski, podczas obydwu rund, niepokonanym był  zawodnik grupy A wielokrotny Mistrz Polski Gabriel Marcinów, który pomimo konieczności zmiany motocykla pokonał swoich rywali. Drugie miejsce w tej klasie zajął Michał Łukaszczyk, a na trzecim  miejscu na podium stanął brat Michała, Jakub.
 

Pasjonująca walka rozegrała się w Pucharze Polski w klasie Weteran. Pierwsze miejsce wywalczył zawodnik AMK Gorce Nowy Targ Marek Pawlikowski, który przejechał odcinki uzyskując 0 pkt. karnych czyli ani razu nie staną nogą na ziemi. Natomiast o zajęciu drugiego i trzeciego miejsca zadecydował czas przejazdu zawodników, ponieważ zarówno Adam Styła, jak i Andrzej Basaj usyskali tą samą liczbę punktów karnych. Pojedynek ten wygrał jednak Adam Styła, uzyskując lepszy czas i zajmując tym samym drugie miejsce na podium. Trzecie miejsce przypadło zatem Basajowi.
 

Również Classic Trial obfitował w sporo emocji, a zawodnicy na swoich fantastycznych maszynach walczyli do ostatnich metrów. III rundę wygrał Piotr Serek, IV Adam Łanoszka, jednak zwycięstwo za dwa dni zawodów przypadło Piotrowi. Trzeci na podium stanął Grzegorz Garzeł.
 

Należy podkreślić, że zawodnicy wszystkich klas, niezależnie od wieku i umiejętności,  dzielnie zmagali się z przeszkodami terenowymi. Czapki z głów za umiejętności i do zobaczenia na kolejnych rundach, które drugi raz w tym sezonie rozegrane zostaną w Nowym Targu na początku sierpnia.
 

Na uroczystości zakończenia zawodów obecni byli honorowi goście: Janina Lasoń Radna Rady Powiatu, Jan Bereza Sekretarz Gminy Krzeszowice, Bogdan Kordziela Radny Rady Miejskiej w Krzeszowicach, Sołtys Gminy Miękinia oraz Lucjan Korszek Prezes Zarządu Okręgowego PZM we Wrocławiu.
 

Wypowiedzi zawodników:

Adam Styła: "Jeśli chodzi o zawody, to nie mogę powiedzieć ,źle gdyż to mój klub je organizuje... Nie mniej jednak zawody trialowe są zawsze dobrze przygotowane i to nie tylko przez nasz klub. W ogóle trial stoi w Polsce na dość dobrym poziomie. Muszę zaznaczyć, że tego triala jeździliśmy jako pierwsi, jedni z nielicznych w latach sześćdziesiątych... Byliśmy co prawda ciemiężeni przez inne narody i różne koleje losu i nie pozwoliło nam to rozwinąć się ale trial dalej jest i chwała za to, a ja jestem najlepszym przykładem tego, bo nie ukrywam, że już ponad sześćdziesiąt lat mam na karku, a robię to już czterdzieści lat. Zacząłem w 71 roku. A dzisiaj tj. w IV rundzie jestem pierwszy w grupie geriatrycznej czyli weteran... Absolutnie uważam, gdyż w swoim dość długim życiu już różne dyscypliny sportów motorowych i samochodowych przeleciałem i trial jest to najlepszą szkołą dla każdej dyscypliny motorowej, każdej! Przykładem jest to nasz Tadziu Błażusiak, brakuje nam go w trialu i to bardzo! Trial uczy nas czytania drogi, koncentracji, utrzymania równowagi... to się dzieje bardzo wolno, bo to jest statyczny sport choć jest czasem niebezpieczny, w przeciwieństwie do enduro, gdzie nie trzeba aż tyle myśleć, tam trzeba odkręcać manetkę gazu.."

Gabriel Marcinów: "Pół godziny przed startem Arek Boronowski wypatrzył, że mam  pękniętą ramę... Nie wiedzieliśmy co zrobić! Czy szukać spawacza, no ale gdzie w niedzielę znajdziemy spawacza? No i Michał Żurawiński ,że pożyczy motor, bo on nie startuje. Na początku pomyślałem, że to żarty ale im bliżej startu, to nie było innej opcji... wziąłem ten motor no i pojechalem! Myślałem, że na tym motorze to tylko pojadę, że nie będę walczył o żaden wynik, a okazało się, że jest w miarę... Co prawda czuć było, że to nie mój motor, że całkiem inaczej się na nim jeździ ale udało się! Dość jestem zadowolony ze swojej jazdy..... A w porównaniu do Nowego Targu, to tu był prawdziwy rajd, prawdziwe zawody, bo wiesz jak złapiesz "5" jedną, drugą to jest gdzie odrobić, skupisz się na kilku następnych odcinkach i możesz nadrobić. Jak z rajdu przywozimy po dwie, trzy nogi to znaczy, że coś było nie tak ale jak tych nóg jest 40, 60 to znaczy,  że rajd był trudny. Odcinki super, poziom był wysoki czyli porządny rajd! I do tego fajna pogoda! Ttrochę miałem kłopotów ale tak już bywa... sporty motorowe takie są!"
 

Tomasz Hajduk: "Zawody uważam za bardzo udane pomimo, że skala trudności była dużo większa niż w Nowym Targu. W pierwszy dnień zawodów chłopaki trochę narzekali, że ciężko, a ja uważam że największym wrogiem, to była pogoda, a nie teren. A dzisiaj, jak już pojeździli i potrenowali, to nie było tak źle. Było ciężko... trudny technicznie rajd, pogoda też dała o sobie znać ale suma sumarum wszystko wyszło bardzo dobrze. Generalnie jestem zadowolony z siebie chociaż dzisiaj na przedostatnim odcinku w pierwszej pętli wywróciłem się przez kierownicę... wysiadłem i urwałem przewód hamulcowy tak, że jedną pętlę leciałem bez hamulca. Później udało się coś tam naprawić ale straciłem sporo punktów ale ogólnie było dobrze..."
 

Gratulacje dla wszystkich zwycięzców!
 

WYNIKI:

MISTRZOSTWA POLSKI:
 

MP Grupa A:

 1. Gabriel Marcinów BKM Silesia Bytom
 2. Łukaszczyk Michał AutoMoto Klub Gorce Nowy Targ
 3. Łukaszczyk Jakub AutoMoto Klub Gorce Nowy Targ
   

MP Grupa B:

 1. Rafał Luberda AutoMoto Klub Gorce Nowy Targ
 2. Tomasz Hajduk KKCiM SMOK
 3. Krzysztof Martyna KKCiM SMOK
   

MP Grupa C:

 1. Piotr Ryncarz KKCiM SMOK
 2. Krzysztof Korzeniak KKCiM SMOK
 3. Józef Buczek MKS Trial Ochotnica
   

MP Klasa Młodzik:

 1. Łukasz Zborowski AMK Gorce Nowy Targ
 2. Jan Daniel Gąsienica AMK Gorce Nowy Targ
 3. Patryk Susz Automobil Klub Stomil Dębica
   

PUCHAR POLSKI:

Klasa Weteran: (+50)

 1. Marek Pawlikowski AutoMotoKlub Gorce Nowy Targ
 2. Adam Styła KKMiC SMOK
 3. Andrzej Basaj KKCiM SMOK
   

PP Klasa Maluch (10-12 lat):

 1. Paweł Ryncarz KKCiM SMOK
 2. Jan Marusarz AMK Gorce Nowy Targ
 3. Wiktor Czarnecki KKCiM SMOK
   

PP Klasa Otwarta (Pow. 12 lat):

 1. Zbigniew Lenart MKS Trial Ochotnica
 2. Mateusz Sochacki KKCiM SMOK
 3. Krzysztof Ryncarz KKCiM SMOK
   

PP Klasa Kobiet:

 1. Natalia Janik
   

PP Klasa Amator:

 1. Tomasz Jankowski KKCiM SMOK Kraków
 2. Arkadiusz Hanys Boronowski BKM Silesia Bytom
 3. Tomasz Chmielewski
   

CLASSIC TRIAL: III rundę wygrał Piotr, IV Adam ale łącznie wygrał Piotr

 1. Piotr Serek MKS Trial Ochotnica
 2. Adam Łanoszka KKCiM SMOK
 3. Grzegorz Garzeł KKCiM SMOK
   

 SZCZEGÓŁOWE WYNIKI: http://www.pzm.pl/trial/trial-wyniki-2015

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce Prywatności