25.03.2013

O-SUV-ISKO POWITANIE WIOSNY Z DRAGON WINCH SEZON 2013

Wiosenna sobota 23 marca 2013 roku powitała wszystkich uczestników słońcem, z tym małym detalem, iż także z 13 stopniowym mrozem, który niestety pokrzyżował trochę plany organizatorom i niektórym uczestnikom rajdu. Do wsi Kleszczówka zjechało 80 amatorów jazdy po bezdrożach.  Ostatecznie jednak udział w imprezie potwierdziły 42 załogi z czego 7 raiderów na quadach.
 

Do tego przyczyniła się „wiosenna aura” , która zraziła niestety sporo pierwotnie zdeklarowanych załóg.  Chyba najtrudniej mieli startujący quadami – w maszynach nie mają ogrzewania, a i mróz w czasie jazdy jest bardziej dotkliwy. Ale to są twardziele i nieraz muszą jeździć w naprawdę ciężkich warunkach. Jak mawiamy „im gorzej tym lepiej”.
 

Uczestników rajdu powitała wielka brama z logiem sponsora tytularnego firmy Dragon Winch – producenta wysokiej jakości wyciągarek. Ale nie ma to jak żur z kiełbasą i jajkiem, który wszyscy uczestnicy otrzymali na powitanie i rozgrzewkę w bazie rajdu. O godzinie 8.45 odbyła się krótka odprawa, pobranie worków na śmiecie i w drogę. O 9.00 zawodnicy ruszyli w kilku kierunkach - mapa drogowa roadbook pokierowała ich w trzy miejsca startu, żeby nie tworzyły się korki w miejscach prób. Kleszczówka, to odcinek specjalny o nazwie „Szuwary, wary, wary”, który miał być zdecydowanie najtrudniejszym, bo to są tereny podmokłe. Niestety bardzo duży mróz utrzymujący się przez ostatnie dni spowodował, że nawet samochody nie załamały lodu na bagnach. Trasą rajdu była pętla biegnąca w koło Ryko o długości 78km, na której umieszczono 62 próby przejazdu, a na jej pokonanie zawodnicy mieli 8,5 godziny. Jak się później okazało, w tym czasie najlepsza załoga w bardziej wymagającej klasie Przygoda zdobyła 27 pieczątek, a najlepszy zawodnik na quadzie zdobył 37 pieczątek. Łatwo, jak widać nie było. Droga biegła przez stare wyrobiska piachu, użyczone przez Pana Adama Szymańskiego, które nosiły nazwę „Piaskownica”. Tu był odcinek specjalny na czas, jak i kilka prób przejazdu na piaszczystych skarpach. Następny OS nosił nazwę „Góra złota” i znajdował się obok miejskiego wysypiska . W tym miejscu były strome podjazdy i zjazdy oraz trawersy. Bardzo dużo kibiców pojawiło się w tym miejscu aby oglądać zmagania zawodników, a to za sprawą lokalnej gazety „Twój głos” patrona medialnego rajdu. Od trzech tygodni drukowała na swoich łamach informacje o rajdzie. Z tego miejsca uczestnicy dalej jechali do Trojanowa i tam mieli odcinek o nazwie „Młynek” na terenach należących do Pana Andrzeja Ozoga.
 

Dalej „ Szczupak-zaciągamy sieć” . Tu w okolicach nieczynnego stawu hodowlanego, którego użyczył Pan Józef Jakubanis, znajdowało się 15 pieczątek. Kolejne próby we wsi Wiecków dzięki uprzejmości Sołtysa Pana Tomasza Jana o nazwie „Chodzi lisek koło drogi”, a potem wieś Brzeziny i wyrobisko za tartakiem - „Piła”, to nie „lajtowy” odcinek specjalny. Dużo wody, wprawdzie zamarzniętej, ale miejscami lód się załamał. Bardzo pofałdowany teren sprawiał duże trudności załogom.
 

Kolejna próba to OS o nazwie „Dzika Świna” czyli pętla dwukilometrowa do pokonania na czas. I w ten oto sposób pętla została zamknięta. Auta znowu wjechały do gościnnej wsi Kleszczówka, w której mieściła baza rajdu. Tu zawodnicy w czasie trwania rajdu mogli podjechać o dowolnym czasie i zawsze dostali gorący i pyszny posiłek oraz herbatę. O wyżywienie zadbał sołtys Pan Andrzej Nojek wraz z rodziną. Terenów na próby przejazdu użyczyła wspólnota wsi Kleszczówka. Za co organizatorzy bardzo dziękują.
 

Tuż przed ogłoszeniem wyników i rozdaniem nagród, nie mogło się obejść bez bigosu i kaszanki swojskiej roboty. A nagrody - wspaniałe puchary ufundował współorganizator imprezy Pan Jerzy Gąska, Burmistrz miasta Ryki. Cenne nagrody w postaci wyciągarek, pasów, kompresorów i innych akcesoriów offroadowych ufundowała firma Dragon Winch, Szekla 4x4, Super Line oraz Opony4x4.

Nagroda specjalna trafiła w ręce załogi nr. 119 Celej Tomasz, która w lesie zebrała największą ilość śmieci. Mało im było worków, które dostali w chwili startu, wiec poszli  do sklepu jeszcze dokupili kilka i nazbierali w lesie całą pakę nieczystości. Brawo !!! Organizator przyznał dodatkowo pięć nagród dla załóg, które wykazały się największym zaangażowaniem w zbiórce śmieci na trasie rajdu. I w zamian za poświęcenie otrzymali 10 wejściówek do największej hali paint ball w Warszawie „Labsctor”. Nagrodę Fair Play za pomoc innym zawodnikom otrzymała załoga nr. 108 Justyna Buczyńska - Leszek Rudnik.
 

Impreza naprawdę się udała, a wśród uczestników można było usłyszeć, że niecierpliwie oczekują kolejnej, tym razem 2 dniowej letniej edycji rajdu, o terminie której „Pit bull”, „Mecenas” oraz Urząd Miasta i Gminy Ryki, czyli organizatorzy o-SUV-iska zapewne niebawem poinformują…
 

WYNIKI:
 

nagroda fair play

108 Leszek Rudnik Justyna Buczynska
 

nagroda specjalna eko

119 Tomasz Celej
 

klasa przygoda

 1. 106  Michał Bednarczyk Maciek Krolikowski 27cp
 2. 107 Bartek Siek Daniel Fudecki 23cp
 3. 116 Tomasz Nowak 15cp os 2.28
 4. 117 Tomasz Galach 15cp os 2.50
 5. 118 Janusz Klopota 15cp os 3.01
 6. 115 Michal Pawlak 15cp
 7. 114 Maciej Piotrowski 11cp
 8. 108 Leszek Rudnik Justyna Buczynska 10cp
 9. 109 Bartek Korzeniowski 9cp
 10. 119 Tomasz Celej 7cp
   

klasa turystyk

 1. 205 Marcin Jaślaczek Jacek JAPA Soboń Waldemar Niezabitowski 61cp os 3.05
 2. 207 Andrzej Siudak Robert Łukasik 61cp
 3. 200 Radosław Olejnik 52cp
 4. 202 Slawek Jedrych 38cp
 5. 209 Krzysiek Skubik 36cp
 6. 203 Wojtek Koc 22cp
   

klasa quad

 1. 306 Adam Zabielski 35cp
 2. 303 Grzegorz „Klamer” Jasinski 34cp
 3. 305 Grzegorz Skomorowski 32cp
 4. 301 Marek Paradowski 24cp
 5. 300 Andrzej Paradowski 20cp

 

 

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce Prywatności