16.01.2014

OGROMNE SZCZĘŚCIE I WIELKI PECH W SZEREGACH POLAND NATIONAL TEAM

16.01.2014
 

Dzień, w którym uczestnicy Dakaru pokonali niemal najdłuższy odcinek specjalny tej edycji i przeprawili się przez wysokie wydmy wokół Copiapo był dla Polaków szczęśliwy i pechowy zarazem. Rafał Sonik dojechał do mety co prawda jako 4. quadowiec, ale awaria silnika wykluczyła z rywalizacji Urugwajczyka Sergio Lafuente, dzięki czemu kapitan Poland National Team awansował na drugie miejsce w klasyfikacji generalnej. Z drugiej jednak strony ogromne problemy na trasie miał Adam Małysz, który uszkodził koło, a następnie spalił hamulce.
 

Dakarowy konwój przebijał się w czwartek przez wydmy Atakamy. Miał być to decydujący dla rywalizacji etap i rzeczywiście za popełnione na 605-kilometrowym odcinku błędy trzeba było słono zapłacić. Tak było w przypadku Sergio Lafuente, wicelidera klasyfikacji generalnej quadów. Urugwajczyk miał dość wygodną przewagę nad trzecim Rafałem Sonikiem. Utrzymywał równe tempo, jednak rywalizacji nie wytrzymał jego pojazd, w którym na 272. kilometrze zepsuł się silnik. To wykluczyło go z rywalizacji i pozwoliło awansować kapitanowi Poland National Team na drugie miejsce.
 

Na mecie 11. etapu quadowiec stawił się z 4. czasem. Do Ignacio Casalektóry wygrał czwartkowe zmagania stracił 19 minut i 27 sekund. Chilijczyk pozostaje liderem rajdu i na dwa dni przed metą ma godzinę i cztery minuty przewagi nad Polakiem, co wydaje się być różnicą niemal niemożliwą do odrobienia na tak krótkim dystansie.
 

Ponownie bardzo przyzwoicie zaprezentował się Jakub Przygoński, który na finiszu w El Salvador stawił się jako 9. motocyklista. Uzyskany wynik pozwolił mu utrzymać 7. miejsce w klasyfikacji generalnej i powiększyć przewagę nad kolejnym w zestawieniu Chilijczykiem Danielem Gouetem. Najszybszy w rywalizacji jednośladów ponownie był MarcComa, który tym samym umocnił się na prowadzeniu z ponad 52-minutową przewagą nad rodakiem JoanemBarredą Bortem.
 

W rywalizacji samochodów ponownie najszybszym z Polaków okazał się Krzysztof Hołowczyc, którego Mini było 9. samochodem na finiszu. W klasyfikacji generalnej olsztynianin jest niezmiennie 6. i ta pozycja wydaje się być już niezagrożona. Na dwa dni przed końcem pasjonująco zapowiada się rywalizacja dwóch jego kolegów z teamu X-Raid. Aktualny lider Nani Roma ma tylko nieco ponad pięć minut przewagi nad Stephanem Peterhanselem.
 

Pewna jazda Hołowczyca niestety została przyćmiona przez złe wieści z obozu reprezentacji Polski. Adam Małysz na początku trasy urwał koło. Po interwencji ciężarówki serwisowej ruszył w dalszą drogę, ale ponownie musiał wzywać swoich mechaników z powodu spalonych hamulców. Te przygody przekreśliły szanse „Orła z Wisły” na utrzymanie doskonałego, 9. miejsca w klasyfikacji generalnej. W chwili kiedy wszyscy Polacy byli już na biwaku w El Salvador, Toyota byłego skoczka narciarskiego wciąż mozolnie pokonywała odcinek specjalny z 51. czasem.
 

Na pocieszenie ponownie świetnie wypadły dwa pozostałe samochody prowadzone przez polskich kierowców. Młody Martin Kaczmarski był 13. i awansował w klasyfikacji generalnej na 9. pozycję. Marek Dąbrowski i Jacek Czachor ukończyli odcinek specjalny zaledwie cztery minuty za debiutantem i uplasowali się o „oczko” niżej. W „generalce” utrzymali fenomenalną, jak na pierwszy dakarowy start samochodem, 7. lokatę.
 

W piątek przedostatni etap rywalizacji i 350 km oesu z dużą sekcją wydm przed metą w nadmorskiej miejscowości La Serena. Choć dystans jest znacznie krótszy niż w dwóch ostatnich dniach, organizatorzy zapowiadają kolejną, ciężką przeprawę.
 

XI ETAP MOTOCYKLE:

 1. Marc Coma (ESP) 6:36.08
 2. Cyril Despres (FRA) + 2.51
 3. Olivier Pain (FRA)  + 5.28

...

 1. Jakub Przygoński (POL) + 14.40

 

KLASYFIKACJA GENERALNA MOTOCYKLE:

 1. Marc Coma (ESP) 48:24.41
 2. Joan BarredaBort (ESP) +52.36
 3. Jordi Villadoms (ESP) + 2:07.56

...

 1. Jakub Przygoński (POL) + 2:43.55

 

XI ETAP QUADY:

 1. Ignacio Casale (CHL) 8:47.00
 2. Victor Manuel Gallegos Lozic (CHL) + 5.12
 3. Mohammed Abu-Issa(QAT) + 16.09
 4. RafałSonik (POL) + 19.27

 

KLASYFIKACJA GENERALNA QUADY:

 

 1. Ignacio Casale (CHL) 61:11.19
 2. Rafał Sonik (POL) + 1:04.32
 3. Sebastian Husseini (NED) + 4:49.25
   

XI ETAP SAMOCHODY:

 1. Orlando Terranova (ARG) 5:58.00
 2. Nani Roma (ESP) + 10.57
 3. Giniel de Villiers (RPA) + 12.38

...

 1. Krzysztof Hołowczyc (POL) + 38.17

...

 1. Martin Kaczmarski (POL) + 54.49
 2. Marek Dąbrowski (POL) + 58.34

...

- Adam Małysz (wciąż na odcinku specjalnym)

 

KLASYFIKACJA GENERALNA SAMOCHODY:

 

 1. Nani Roma (ESP) 45:01.54
 2. Stephane Peterhansel (FRA) + 5.32
 3. Nasser Al-Attiyah (QAT) + 56.01

...

 1. Krzysztof Hołowczyc (POL) + 3:44.51
 2. Marek Dąbrowski (POL) + 4:51.34

...

 1. Martin Kaczmarski (POL) + 6:17.46

- Adam Małysz (wciąż na odcinku specjalnym)

 

fot. PNT

 

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce Prywatności