13.08.2015

OSTATNIA RUNDA SUPERENDURO W BUCZKU

13.08.2015

Upalne warunki i gorąca atmosfera towarzyszyły ostatniej rundzie Mistrzostw Polski i Pucharu Polski SuperEnduro rozegranej w miniony weekend w Buczku. W iście tropikalnym klimacie zawodnicy walczyli o ostatnie punkty w tym sezonie.

Ze względu na te tropikalne warunki ostatni przejazd klas Mistrzostw Polski został odwołany, co spotkało się z aprobatą  zawodników, którzy byli naprawdę wykończeni panującymi w tym dniu warunkami. Ostatni przejazd w zasadzie nic by nie zmienił w końcowej klasyfikacji sezonu, ponieważ największą ilość punktów zgromadzili w klasie Open Michał Pyzowski, a w klasie Junior Emil Juszczak i to właśnie do nich powędrowały tytuły Mistrzów Polski za sezon 2015. Ale jak na mistrzów przystało zawodnicy ci wygrali również ostatnią rundę w Buczku.

W klasie Junior w zaciętej walce i w fantastycznym stylu wygrał Emil Juszczak wyprzedzając Grzegorza Kargula, który tym samym uplasował się na miejscu 2., oraz Oskara Kaczmarczyka, który po wywrotce dotarł do mety jako 3.

W klasie Open niepokonanym był Michał Pyzowski wyprzedzając Michała Burdka i Adriana Andrzejaka, którzy zajęli odpowiedznio 2. i 3. miejsce.

W PP mieliśmy podobną sytuację jak w MP. Pierwsze miejsce w zawodach, a tym samym na koniec w klasyfikacji sezonu w klasie B wywalczył Michał Jaskmanicki, natomiast w klasie C niedoścignionym był Bartłomiej Baziak!

W klasie Młodzików mogliśmy podziwiać m.in 13-letniego Jakuba Śniadego - Lidera klasyfikacji Młodzików. Kuba ściga się już 4 lata czyli od 9 roku życia. W wyścigach nie odpuszczał także Jakub Pawłowski - lat 14, można powiedzieć, że jest prawdziwym weteranem, bo ściga się od siódmego roku życia. Najmłodszym w stawce Młodzików był natomiast Adrian Beczkowski lat 11, który również dał z siebie wszystko!

Najliczniejszą klasą podczas tych zawodów byli Amatorzy, których statowało aż siedmiu. Najwyższe miejsce na podium przypadło Damianowi Strzelczykowi.

W zawodach nie zabrakło również Kobiet! Co prawda były tylko dwie zawodniczki ale nie odpuszczały do końca! Pierwsze miejsce zajęła Dorota Dudzik, a na 2. uplasowała się Ewelina Szkudlarek.

Kilka wywiadów po zawodach:

Oskar Kaczmarczyk: "Ten sezon superenduro był strasznie ciężki, gdyż miałem dużo problemów... dużo wywrotek, nie szło mi tak, jak miało być. Dużo trenowałem ale jakoś nie miałem szczęścia w tym sezonie. Ale jakoś się udało, dotrwałem do końca! Nie połamałem się więc jest dobrze. Drugie miejsce w generalce więc jestem bardzo zadowolony, co  można chcieć więcej... A dzisiejsze zawody dały nam naprawdę w kość. Dosłownie mdleliśmy... Wszyscy zawodnicy mieli już dosyć. A co jeszcze w tym sezonie? Przede mną Red Bull 111 Megawatt, na Regiment też miałem jechać ale marzy mi się urlop, muszę odpocząć! Moje nastawienie przed Megawattem?? Muszę zacząć inaczej trenować. Moje przygotowanie było na 10 minut, a teraz będzie jazda 1,5 godziny. Nie mówię, że nie dam rady ale trzeba się po prostu trochę bardziej przygotować. Będzie masa dobrych zawodników i tak jak na Erzbergu, to jest właśnie fajne, że stoisz między sławami... czołówką hard enduro. Startowałem z trzeciej linii ale dojechałem na podjeździe do tych najlepszych z pierwszej linii... czyli  wszystko może się zdażyć, wiem, że będzie ciężko ale nie mówię, że nie da się tego zrobić..."

Niestety po tym wywiadzie czar zawodów prysł... Oskar padł ofiarą konfliktu między władzami ŁKM Łódź i odebrany mu został motocykl, który wcześniej dostał z klubu i na którym wywalczył  dla niego cenne punkty!  Zawodnik nie może być przedmiotem porachunków wewnątrz klubowych! Chyba nie o to w tym sporcie chodzi?! Na szczęście po paru dniach Oskar odzyskał (wykupił) swój motocykl. Oby nigdy więcej, w żadnym klubie takie sytuacje się nie powtórzyły!

Michał Pyzowski: "Jestem bardzo szczęśliwy zdobyłem pierwszy raz w życiu tytuł Mistrza Polski. Na początku sezon był dla mnie bardzo ciężki ponieważ wróciłem po kontuzji kolana, rok nie jeździłem na motocyklu... Pierwszy start był nie po mojej myśli ale wszystkie inne były tak, jak tego chciałem.. było super! Przykładałem się , trenowałem... Dziękuję moim sponsorom: Rajski Racing, Dom Bud, ŁKM Andrzej Andrzejak. A przede mną jeszcze rundy Mistrzostw Polski w Trialu, grupa C, no i oczywiście Red Bull 111 Megawatt. Ale najważniejsze, żeby było zdrowie!"

Arkadiusz Hanys Boronowski: "Tak, to był mój debiut w SuperEnduro w klasie Amator. W sobotę przyjechałem na zawody z moim trenerem... próbowałem przejechać ten tor i mi się nie udało... trzy przeszkody mnie odbiły i powiedziały: nie stary ty się do tego nie nadajesz! Ale szybkie wskazówki od mojego trenera spowodowały, że te przeszkody stały się przejezdne... a co więcej nie przewracałem się i jechałem po trialowemu czyli próbowałem jechać na tzw. 0.  I udało się...ukończyłem zawody i  zająłem 5 miejsce... tzn. trzecie miejsce od końca ale nie byłem ostatni! Gdyby ktoś mi kiedyś powiedział, że w wieku 45 lat przesiądę się z quadów 2K na motocykl crossowy i trialowy oraz zadebiutuję w SuperEnduro.. to bym powiedział, że chyba jest niespełna rozumu. A jednak tak się stało ale to wszystko zasługa mojego trenera Michała Łapki... Michał dziękuję!"