21.11.2014

POLACY NA MISTRZOSTWACH ŚWIATA FIM SUPERENDURO

21.11.2014
 

Już 06 grudnia w Ergo Arenie na granicy Gdańska i Sopotu będziemy mogli kibicować naszym rodakom na Mistrzostwach Świata FIM w SuperEnduro. Wśród nich nie zabraknie naszych gwiazd!
 

TADEUSZ „TADDY” BŁAŻUSIAK – data ur. 26.04.1983

Tadeusz urodził się w Nowym Targu. Obecnie mieszka i trenuje w Andorze. Uprawianie sportu jest jego profesją i wielką pasją. Pierwszy kontakt z motocyklem miał już w wieku pięciu lat. Od 2001 roku Tadeusz został objęty specjalistycznym programem szkolenia z uwzględnieniem najnowszych metod naukowych w światowym sporcie (program pod kierownictwem profesora Jerzego A. Żołądzia).
 

Taddy jest Mistrzem Europy w Trialu, osiem razy zdobywał również Międzynarodowe Mistrzostwo Polski i jest dwukrotnym Międzynarodowym Halowym Mistrzem Niemiec w tej właśnie dyscyplinie.
 

Kiedy Błażusiak zdobył już niemal wszystko, co było do zdobycia w Trialu, zmienił swój lekki motocykl, na 20 kg cięższy seryjny KTM i zaczął brać udział w zawodach Enduro. Umiejętności, wiedza i doświadczenie, które Taddy zdobywał przez lata, umocniły go na tyle, że postanowił wziąć udział w najtrudniejszych na świecie zawodach off-road motocross - Red Bull Hare Scramble znane pod nazwą Erzbergrodeo. Tadek pożyczył motocykl i wystartował obok Chrisa Pfeiffera i Cyrila Despresa. Fakt, że Tadek do dziś wygrał tę imprezę pięć razy, świadczy o tym, że nie ma sobie równych w ekstremalnych rajdach motocyklowych.
 

Taddy ma na koncie wygrane we wszystkich największych zawodach Enduro Extreme na globie. Aż pięciokrotnie triumfował w słynnym austriackim Erzbergrodeo, wywalczył też złoty medal Igrzysk Sportów Ekstremalnych X-Games 2011 i 2013.
 

W minionym roku Polak wygrał po raz piąty z rzędu Mistrzostwa Świata w SuperEnduro i piąty raz z rzędu został mistrzem Ameryki. Również w 2013 roku Tadek został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi.

 

ŁUKASZ „QURAK” KUROWSKI- data ur. 27.10.1984

Pierwszym motocyklem crossowym Łukasza był Kawasaki KX 80, na który po raz pierwszy wsiadł w 1996 roku. Łukasz jest jednym z najbardziej utytułowanych polskich zawodników, który poza startami w zawodach prowadzi także swój team i motoszkołę. Spełnia się nie tylko, jako zawodnik, ale także jako manager i trener z powodzeniem łącząc pasję z pracą.
 

Qurak swoje pierwsze sukcesy w sportach motocyklowych odnosił już w 1998 roku, kiedy to w klasie Młodzik zajmował czołowe miejsca nie tylko w rajdach Enduro, ale także w Motocrossie i Cross Country. Lata 2002 i 2003 spędził na leczeniu kontuzji i po powrocie do rywalizacji skoncentrował się na Enduro. W tym czasie stawał na podium nie tylko Mistrzostw Polski, ale także Mistrzostw Europy. W 2007 roku Łukasz wrócił także do startów w Mistrzostwach Polski w Motocrossie, a następnie także w Cross Country zdobywając tytuły mistrzowskie i wicemistrzowskie. W ubiegłym roku został I Wicemistrzem Polski w Superenduro. Dodatkowo Kurowski startując w siedmiu „sześciodniówkach” zdobył pięć złotych i jeden srebrny medal.
 

Jak sam określa swoje osiągnięcia w skrócie, w jego dorobku znajdują się:

- dziesięć tytułów Mistrza Polski

- siedem tytułów I Wicemistrza Polski

- trzy tytuły II Wicemistrza Polski

- dwa tytuły I Wicemistrza Europy

- jeden tytuł II Wicemistrza Europy

- jeden tytuł II Drużynowego Wicemistrza Świata

 

PAWEŁ SZYMKOWSKI - data ur. 9.03.1991

Przygoda Pawła z motocyklem zaczęła się w wieku 11 lat, kiedy ojciec kupił mu pierwszy motocykl crossowy SUZUKI RM 80. Paweł startował w amatorskich zawodach, gdzie między innymi zdobył Mistrza Śląska 2003 Cross Country w klasie 80 CC. Na poważnie zaczął zajmować się startami w zawodach w 2006 roku, wtedy też po raz pierwszy wystartował w całym cyklu Pucharu Polski w Enduro i zakończył sezon na II miejscu w klasie E1.
 

Już wtedy celem Szymkowskiego były stopnie podium i jak najlepsze rezultaty. Do bogatego dorobku tego młodego zawodnika zaliczyć należy: 1 miejsce w Pucharze Polski w klasie E1 (2007), tytuł Mistrza Polski Enduro w klasie Junior (2008), tytuł Mistrza Polski Cross Country w klasie Junior (2009), czy tytuł Wicemistrza Polski Enduro w Klasie E2/E3 (2009).
 

Rok 2010 był zdecydowanie pechowy dla Pawła, obfity w kontuzje i różne problemy z motocyklem. Od 2011 roku szczęście znowu uśmiechnęło się do niego i zawodnik odnotował kolejne sukcesy. Do największych zaliczyć możemy:

- Wicemistrz Polski Enduro klasa E2/E3 (2011)

- II Wicemistrz Polski Enduro klasa generalna (2011)

- Czwarte miejsce w Mistrzostwach Europy w klasie Junior E2/E3 (2011)

- Zespołowy Wicemistrz Europy w Enduro (2011)

- Srebny Medal na Mistrzostwach Świata Six Days Enduro w Finlandii (2011)

-  Puchar Europy Cross Country w klasie Junior (2011)

- Mistrz Polski SuperEnduro w klasie Open (2013)

- Wicemistrz Mistrz Europy Enduro w klasie Junior E2/E3 (2013)

- Mistrz Polski Enduro (2013)

- Mistrz Polski Enduro w klasie E2/E3 (2013)

- Mistrz Polski SuperEnduro w klasie Open (2014)

- Mistrz Europy Enduro w klasie Junior E2/E3 (2014)

- Zespołowy II Wicemistrz Mistrz Europy Enduro (2014)

- piąte miejsce w klasyfikacji generalnej Mistrzostw Świata FIM w SuperEnduro w klasie Junior (2013/2014).
 

źródło: www.enduroarena.com    

dot. Lukas Nazdraczew

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce Prywatności