22.05.2014

RAJD FARAONÓW: SONIK CELUJE W PODWÓJNE PODIUM

22.05.2014
 

Sahara pokazała w czwartek swoje najpiękniejsze oblicze. Przez ponad 100 kilometrów uczestnicy Rajdu Faraonów przemierzali bezkres łagodnych, pofalowanych wydm. W morzu piasku doskonale poradził sobie Rafał Sonik, który ponownie wygrał rywalizację quadów, a także przesunął się na czwartą pozycję w klasyfikacji łącznej z motocyklistami.
 

Organizatorzy byli tym razem łaskawi dla rajdowców i trzeci etap rozpoczął się o wczesnych godzinach porannych. Dzięki temu najlepsi zawodnicy dotarli na metę jeszcze przed uderzeniem największego upału. - Przez jakiś czas jechał drugi, ale potem mieliśmy spory fragment płaskiej lekko pofalowanej pustyni. Tam motocykle są zdecydowanie szybsze od quada, bo mają lepszy stosunek mocy do masy. Nie zdołałem więc obronić pozycji, ale trzeci czas to i tak świetny wynik. Nie przypominam sobie, żeby kiedykolwiek quad był tak wysoko w łącznej klasyfikacji rajdu FIM – komentował Sonik.
 

Krakowianin pokonał czwartkowy etap w niespełna cztery godziny i był o ponad godzinę szybszy od drugiego na mecie w klasie quadów Stefano Della Valle. Pewnie przewodząc w swojej klasie kapitan Poland National Team postawił więc sobie nowe wyzwanie. - Będę atakować podium w „generalce” z motocyklistami, ale rozsądnie. Nie chcę stracić tego miejsca, które mam.
 

„SuperSonik” ma ku temu wszelkie potrzebne argumenty. Jest szybki, a Yamaha Raptor 700 sprawdza się bez zarzutu.  - Mógłbym jechać szybciej, ale to duża przyjemność wiedzieć, że można jeszcze lepiej. Dzisiaj naprawdę mocno przycisnąłem, a mimo to widzę jeszcze rezerwy.
 

Czwartkowy etap był również udany ze względu na wspaniałe krajobrazy, które otaczały zawodników w trakcie jazdy. - To było coś niebywałego: łagodne wydmy i malownicze piaskowe fale aż po horyzont. Bezkresne przestrzenie i tylko dwa ślady poprzedzających mnie motocykli. To chyba najpiękniejszy fragment Sahary w jakim kiedykolwiek byłem. Jutro ma być podobnie, a dziś odpoczywamy na biwaku nieopodal oazy, przy której od wieków zatrzymywały się karawany. Tu jednak gdzie jesteśmy my, mamy piasek, skały, wiatr i piekielny upał. Nic przyjemnego – podsumował Sonik z uśmiechem.
 

W rywalizacji samochodów ponownie świetnie spisali się Marek Dąbrowski i Jacek Czachor, którzy uzyskali czwarty czas, tracąc do najszybszego Nassera Al-Attiyah niecałe 10 minut.
 

W oazie Baharia rajdowcy spędzą dwie kolejne noce. W piątek czeka ich pętla po malowniczych i słynnych na cały świat wydmach Sahary. Organizatorzy zapowiadają zdecydowanie mniej skalistych partii, a w przeważającej części miękki złoty piasek, który może jednak okazać się równie zdradliwy jak ostre skały i kręte odcinki w górach.
 

Wyniki 3. etapu Quady:
1. Rafał Sonik (POL) 3:51.10
2. Stefano Dalla Valle (ITA) + 1:07.30
3. Eduardo Marcos Echaniz (ESP) + 1:49.41
 

Klasyfikacja generalna Quady:
1. Rafał Sonik (POL) 12:56.46
2. Stefano Dalla Valle (ITA) + 5:06.32
3. Eduardo Marcos Echaniz (ESP) + 20:31.59

fot. www.rafalsonik.pl

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce Prywatności