02.10.2014

RAJD MAROKA: POLAND NATIONAL TEAM W OSTATNIM DAKAROWYM TEŚCIE

02.10.2014
 

OiLibya Rally to dla niemal wszystkich kierowców ze światowej czołówki generalny sprawdzian przed Dakarem. Podobnie jest w przypadku zawodników Poland National Team, którzy licznie stawią się w najbliższą sobotę na linii startu w miejscowości Arfud. Pośród naszych reprezentantów o miejsca w czołówce jak zawsze powalczą Jakub Przygoński, Rafał Sonik, Marek Dąbrowski z Jackiem Czachorem, Martin Kaczmarski oraz Jarosław Kazberuk z Robinem Szustkowskim.
 

W przeciągu sześciu dni, rajdowa kolumna pędzącz a przez marokańską część Sahary pokona niemal 1450 km odcinków specjalnych by miejscowości Arfud dostać się do Marakeszu. Będzie to finałowa runda motocyklowych mistrzostw świata federacji FIM, w której o końcowe zwycięstwo walczą Marc Coma i Paulo Goncalves. W naszpikowanej gwiazdami klasie jednośladowców nie zabraknie też polskich nazwisk. Obok powracającego do wielkiego ścigania Jakuba Przygońskiego zaprezentują się Jakub Piątek, Michał Hernik i Paweł Stasiaczek.
 

Rajd Maroka będzie również ostatnim akcentem rywalizacji quadowców. Puchar Świata już w Brazylii zapewnił sobie kapitan rajdowej reprezentacji Polski, Rafał Sonik. Zmagania w Afryce będą dla tego zawodnika przede wszystkim testem nowych rozwiązań technologicznych w quadzie, ale i sprawdzianem wytrzymałości. Bez względu na sytuację w klasyfikacji generalnej Sonik zapowiada walkę o zwycięstwo.
 

Arcyciekawie zapowiada się rywalizacja o samochodowy Puchar Świata FIA, która ostatecznie rozstrzygnie się w Portugalii na przełomie października i listopada. Na polu walki pozostali Władymir Wasiliew oraz Nasser Al-Attiyah. Obok nich zobaczymy innych tuzów dakarowych zmagań. Swój przyjazd potwierdzili Nani Roma, Orlando Terranova, czy Giniel de Villiers. Do czołówki, w walce o trzecią lokatę na zakończenie sezonu, spróbują przebić się również Marek Dąbrowski i Jacek Czachor w Toyocie Hilux. Kolejne szlify odbierze młody Martin Kaczmarski, a swoją obecność solidnym występem zaznaczy też z pewnością Piotr Beaupre pilotowany tradycyjnie przez Jacka Lisickiego. W kategorii „open” wystartuje dodatkowo Hanna Sobota, która po swojej prawej stronie, w roli nawigatora ma syna Adama.
 

Zawodników Poland National Team nie zabraknie również w wadze ciężkiej. Jarosław Kazberuk i Robin Szustkowski wystartują Mercedesem Unimog w towarzystwie Alberta Gryszczuka. Nowa Tatra Jamal, którą duet wygrał ostatni rajd Baja Poland musi jeszcze przejść niezbędne testy i ulepszenia, tak by była w pełni sprawna przed rajdem Dakar. W samochodzie o znacznie mniejszej mocy, Kazberuk i Szustkowski nie mają wielkich szans z olbrzymim Iveco Gerarda de Rooya, czy Manem zeszłorocznej triumfatorki Elisabet Jacinto. Traktują więc start treningowo i pokonywane kilometry chcą zamienić w dobrą szkołę techniki jazdy.
 

Rajd Maroka rozpocznie się w sobotę 4, a zakończy w czwartek 9 października. Potem już tylko nieco ponad miesiąc zostanie do momentu, w którym wszyscy zawodnicy wyślą swój sprzęt z portu Hawr do Ameryki Południowej przed zbliżającą się, 37. Edycją Dakaru.
 

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce Prywatności