17.08.2013

SOBOTNI ETAP HUNGARIAN BAJA ZA NAMI

17.08.2013

Dzisiejszy sobotni etap Hungarian Baja liczył łącznie 244km i były to dwa bardzo wymagające 122 kilometrowe oesy przebiegające po dziurawej,  kamienistej trasie, a na dodatek w tumanach kurzu, co znacznie utrudniało zawodnikom widoczność.

W Mistrzostwach Europy UEM - FIM tak, jak się tego spodziewaliśmy Łukasz Łaskawiec pokazał dzisiaj klasę! Startując z ostatniej pozycji po nieukończonym, z przyczyn technicznych wczorajszym Prologu, na dwóch oesach zdołał wyprzedzić wszystkich zawodników łącznie z motocyklistami i uzyskał najlepszy czas 3:14:28,  co pozwoliło mu na zajęcie pierwszego miejsca zarówno w Klasie Quad, jak i generalce Mistrzostw Europy UEM-FIM. Piotr Serbista uplasował się na dziewiątej pozycji z czasem 4:15:07 (w swojej klasie Q1 również zajął pierwsze miejsce - jego rywal Simone Toro niestety nie ukończył dzisiejszego etapu). Artur Błański jadący na motocyklu Yamaha uzyskał dobrą czwartą lokatę z czasem 3:58:00, w generalnej klasyfikacji jest dziewiąty.

W Pucharze Świata FIM znakomity czas 2:56:15 i zarazem pierwsze miejsce w generalce i swojej klasie wykręcił Alex Zanotti jadący na motocyklu TM 450+, drugie miejsce zajął Alessandro Ruoso 3:11:56, a trzecie z czasem 3:14:30 uzyskał Kamil Wiśniewski, co dało mu pierwszą lokatę w Klasie Quadów. Zbigniew Zych jadący na KTMie z czasem 03:27:59 uplasował się na trzeciej pozycji i zarazem szóstej w generalce. Wiśniewski Tadeusz natomiast do mety przyjechał jako szósty i 12. w ogólnej klasyfikacji Pucharu Świata FIM.

W Pucharze Świata FIA sporo dzisiaj się działo. Największy rywal Hołka Nani Roma uzyskał po dwóch oesach łączny czas czas 02:38:58 i był szybszy od Hołowczyca  (02:39:38) o 40 sekund. Zatem Krzysztof Hołowczyc zajął 2. miejsce w swojej Klasie T1.2 i został wiceliderem Pucharu Świata. Na 3. miejscu Nunzio Coffaro za stratą 12 minut do prowadzących. Maciej Marton i Miroslav Zapletal zajęli 4. lokatę w generalce, a to za sprawą problemów technicznych. Ale nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa i zapowiedzieli, iż na pewno w niedzielę będą walczyć o podium. Gorzej poszło dzisiaj Martinowi Kaczmarskiemu i Bartłomiejowi Boba, którzy spadli na 17. miejsce (w swojej klasie są obecnie na 9. pozycji), a wszystko za sprawą przegrzewającego się oleju w silniku. Celem załogi jest na pewno ukończenie rajdu na dobrą lokatę raczej już nie mają szansy. Tomasz Czerniak i Bartosz Szlęzak jadący w Klasie T2.2 zajęli 9. pozycję z czasem 05:22:17. Na skutek doliczonej 44 minutowej kary znaleźli się na 26 miejscu w generalce.

W miedzielę ze względu na zagrożenie pożarowe odcinki zostały skrócone i zawodnicy będą mieli do pokonania dwa oesy po 62km każdy, co daje łącznie tylko 125km z TAPOLCAFF do KÉTTORNYÚLAK. Trzymamy kciuki za naszych!