02.08.2015

SONIK NAJSZYBSZY POŚRÓD KWIATÓW ATAKAMY

02.08.2015
 

Atakama to jedno z najbardziej nieprzyjaznych człowiekowi miejsc na świecie. A jednak ta z pozoru martwa pustynia potrafi zaskoczyć najstarszych Chilijczyków. W środę zawodnicy ścigali się pośród morza… kwiatów, które wypełniły dna licznych dolin. W tych niezwykłych dla rajdów terenowych okolicznościach najszybszy w wyrównanej stawce quadów był Rafał Sonik.
 

W Chile powoli końca dobiega zima i czas niskich temperatur. Mimo to zjawisko, którego świadkiem byli uczestnicy Atacama Rally na drugim etapie zmagań wprowadziło w zdumienie nawet organizatorów. Spory fragment trasy pokryły kwiaty, które dzięki wyjątkowym warunkom atmosferycznym przykryły gęstym kobiercem dna pustynnych dolin.
 

- To było cos zupełnie niezwykłego. Cała pustynia w kwiatach. Organizatorzy zapowiadali, że możemy na nie trafić, ale chyba nikt nie spodziewał się, że tak to będzie wyglądać. Jeden z najpiękniejszych widoków, jakie widziałem w życiu i aż żałowałem, że nie mam ze sobą aparatu – mówił z uśmiechem Sonik.
 

W tej nadzwyczajnej scenerii, krakowianin nie zapomniał o utrzymywaniu odpowiedniego tempa. Dzięki temu wygrał odcinek specjalny, odrabiając dwie z niespełna czterech minut, jakie po pierwszym dniu tracił do Ignacio Casale.
 

- Pokonaliśmy dziś porządny, rajdowy oes. Wymagający, techniczny, poprowadzony na odpowiednim dystansie, męczący, ale satysfakcjonujący. Takie dni jak ten są solą rajdów cross-country – komentował zadowolony lider Pucharu Świata, który przez zdecydowaną większość odcinka jechał samotnie.
 

- Momentami widziałem daleko przede mną kurz Casale, który wystartował sześć minut wcześniej. Przy wyjazdach z rozległych dolin za sobą widziałem na horyzoncie Almeidę. Poza tymi momentami byłem całkowicie sam i po prostu trzymałem swoje tempo. Niestety jest tu spory bałagan związany z roadbookami i oznaczeniami trasy. Z tego powodu jeszcze dziś mogę dostać karę za zbyt szybką jazdę w strefie ograniczenia prędkości. Czekam na decyzję sędziów – dodał zawodnik Orlen Team.
 

W czwartek zawodnicy miną półmetek rajdu i dojadą do miejscowości Atakama w samym sercu pustyni. Czeka ich 236 km odcinka specjalnego.
 

Starty Rafała Sonika wspiera PKN ORLEN.
 

Wyniki II etapu:

1. Rafał Sonik (POL) 2:54.58
2. Ignacio Casale (CHL) + 2.08
3. Mauro Almeida (URY) + 36.36
 

Klasyfikacja rajdu:

1. Ignacio Casale (CHL) 3:49.16
2. Rafał Sonik (POL) + 1.39
3. Mauro Almeida (URY) + 39.04

fot. Mateusz Szelc

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce Prywatności